Acasă Sport 13 – zi cu noroc pentru BC Timişoara

13 – zi cu noroc pentru BC Timişoara

Baschetbaliştii clubului BC Timişoara au reuşit prima victorie din actuala ediţie de campionat în partida jucată miercuri, 13 octombrie. Alb-violeţii n-au ţinut cont de superstiţii şi, motivaţi de gândul că trebuie să-şi respecte statutul de echipă favorită a partidei, au învins la o diferenţă de 43 de puncte. Partida din cadrul etapei cu numărul trei din Divizia A la baschet, dintre CSU Cuadripol Braşov şi BC Timişoara, a însemnat prima victorie din acest campionat pentru bănăţeni, care au urcat, în urma victoriei, pe locul opt în clasament. Adversara timişorenilor nu a pus probleme niciun un moment, braşovenii fiind învinşi în toate cele patru sferturi ale partidei. La pauza mare, elevii lui Dragan Petricevic conduceau pe tabelă cu 17 puncte, scorul fiind 39-22. Sfertul trei a însemnat un adevărat tur de forţă pentru baschetbaliştii bănăţeni, aceştia marcând mai bine de 32 de puncte. Timişorenii au încetinit ritmul de joc în ultimul sfert, fiind siguri de victorie, astfel că braşovenilor le-a lipsit foarte puţin să câştige sfertul patru. Partida s-a terminat cum se aştepta toată lumea, şi anume cu victoria formaţiei BC Timişoara, care a câştigat cu scorul de 94-51 partida în faţa unei echipe modeste a Diviziei A la baschet, CSU Municipal Braşov. Antrenorul bănăţenilor, Dragan Petricevic, a încercat să ruleze tot lotul de jucători intenţionând, graţie adversarului mai slab, să-i vadă la joc şi pe unii baschetbalişti care nu au apucat să joace în acest sezon. Dragoş Andrei, Bojovic şi Alexandru Mihuţi au fost cei mai buni marcatori ai echipei bănăţene, fiecare reuşind să înscrie peste 14 puncte. Meciul contra echipei din Braşov a fost doar o încălzire pentru „Leii din Banat”, deoarece în etapa următoare, formaţia bănăţeană întâlneşte o echipă puternică a campionatului, pe Asesoft Ploieşti. Partida se va disputa sâmbătă, 16 octombrie, în Ploieşti. Aşadar, antrenorul bănăţenilor are puţin timp la dispoziţie să pregătească partida contra formaţiei ploieştene, lucru ce ar putea conta în stabilirea câştigătoarei.

BC Timişoara – obligată la plată

Transferul lui Rade Dzambic făcut în urmă cu doi ani le dă bătăi de cap şi acum oficialilor clubului BC Timişoara. Formaţia bănăţeană a fost somată de Federaţia Internaţională de Baschet să plătească suma de 5.000 de euro firmei de impresariat a jucătorului sârb. BC Timişoara trebuie să plătească şi un comision de 5% din sumă pentru fiecare an de întârziere către firma de impresariat. Aşadar, oficialii bănăţeni trebuie să găsească o soluţie rapidă de a obţine suma datorată, altfel clubul bănăţean riscă, pe lângă alte amenzi, şi suspendări în meciuri oficiale.