Acasă Sport Abandon forțat pentru Pascotă în cursa de la Arad

Abandon forțat pentru Pascotă în cursa de la Arad

Pilotul clubului Pascotă Racing Team Giroc, Ionel Pascotă, a trecut de la extaz la agonie în cursa ce a avut loc pe circuitul de la Arad, din cadrul penultimei etape a Campionatului Național de motociclism viteză. Pilotul bănățean a luat startul la ambele clase, 600 cmc și 1000 cmc., însă nu a reușit să termine decât una dintre curse. Pascotă a alergat în prima cursă la clasa 1000 cmc., acolo unde, a reușit o cursă perfectă în urma căreia a ieșit pe primul loc, apropiindu-se astfel de titlul de campion. A urmat apoi cursa rezervată motoarelor de 600 cmc, categorie la care Pascotă se află în luptă directă cu Cătălin Cazacu, pilotul clubului Taifun Racing Timișoara fiind pe locul doi. Pascotă a început bine cursa, și a dat semne că o poate câștiga fără probleme. Însă, la puțin timp după start, un incident care l-a avut implicat și pe pilotul girocan l-a făcut pe Pascotă să abandoneze. Incidentul a fost destul de grav pentru pilotul bănățean, Pascotă fiind al doilea în cursă a fost lovit în cap de un cauciuc ce delimita traseul, acesta fiind acroşat de pilotul din faţă. În urma coliziunii Pascotă a căzut în cap şi şi-a spart casca, timișoreanul zăcând două minute inconștient, fapt pentru care a fost nevoie să fie transportat la spitalul din Arad. Din fericire starea de sănătate a pilotului girocan s-a ameliorat la spital, Pascotă fiind externat în aceeași zi. Organizatorii au fost nevoiți să întrerupă cursa, mai ales că pe pista unde a fost susținută etapa din Campionatul Național urma să aterizeze un avion. Pascotă va avea ocazia să devină dublu campion la 600 și 1000 cmc în ultima etapă a sezonului intern, cea de pe circuitul din Serres, Grecia, programată pe 7-9 octombrie.