Acasă Sport ACS Poli Timișoara a urcat pe podium… după prima victorie din deplasare

ACS Poli Timișoara a urcat pe podium… după prima victorie din deplasare

Formația de fotbal ACS Poli Timișoara a reușit să spargă gheața în meciurile jucate pe teren străin din actualul sezon al Ligii a II-a, gruparea bănățeană izbutind să câștige partida din etapa a IX-a jucată împotriva echipei CSM Râmnicu Vâlcea. Alb-negrii au început meciul disputat miercuri cu  Kirev, Nohai, Petrovic, Seroni, Marovic, Goge, Poparadu, Trandu, Bălace, Boldea și Szekely. Apetitul pentru gol al timișorenilor s-a simțit încă din primul minut, elevii lui Vali Velcea reușind să deschidă scorul după doar 19 minute de joc prin reușita lui Boldea. Poli a continuat să dețină controlul jocului, însă până la pauză scorul a rămas neschimbat. În partea a doua a confruntării, cea mai mare ocazie de gol a aparținut gazdelor, însă cei care au punctat pe tabelă au fost tot timișorenii. Bălace a dus scorul la 2-0 grație unei acțiuni pe cont propriu. După majorarea scorului, Poli s-a mulțumit să-și apere avantajul, astfel că scorul final a fost 2-0 pentru ACS Poli. Grație victoriei înregistrate pe terenul ultimei clasate din Liga a II-a, gruparea bănățeană a urcat pe locul trei și se află acum la patru puncte în spatele ocupantei primului loc, Corona Brașov. La finalul meciului, Vali Velcea a declarat că este mulțumit de prestația jucătorilor săi și a mai spus că meciul cu Râmnicu Vâlcea a fost cel mai bun de până acum al lui Poli, grație ocaziilor multe de gol pe care le-a avut echipa timișoreană.