Acasă Sport ACS Poli Timişoara – FC Botoşani 0-1. Moldovenii le-au luat bănăţenilor şi...

ACS Poli Timişoara – FC Botoşani 0-1. Moldovenii le-au luat bănăţenilor şi punctele şi şefia clasamentului

poli botosaniACS Poli a pierdut primul meci în acest sezon, 0-1 cu FC Botoşani, chiar pe teren propriu. Bănăţenii n-au reuşit să se menţină pe primul şi după etapa a cincea.

Elevii lui Valentin Velcea au părut a fi luaţi prin suprindere de moldoveni, care au deschis scorul încă din minutul 17. Tincu a trimis o torpilă de la 25 de metri, balonul oprindu-se în vinclul porţii lui Coca.

Click aici pentru VIDEO!

Vaşvari putea face 2-0 pe final de repriză, însă şutul său de la 20 de metri a trecut pe lîngă poartă. Curileac era să îi aducă pe timişoreni în joc cu un minut înainte de pauză, după ce a bîlbîit un balon simplu. Nanu a reluat din 6 metri, însă Poverlovici a reuşit să repare gafa portarului său.

În partea a doua a partidei, Botoşaniul a preferat să conserve rezultatul. În ciuda cîtorva momente în care Szekely l-a pus sub presiune pe Curileac, moldovenii au obţinut toate cele trei puncte, urcînd, cel puţin pînă mîine, pe primul loc.

Echipele de start:

ACS Poli: Coca – Nohai, Scutaru, Şeroni, Nicola – Bărbuţ, Ov. Petre, Trandu, Nanu – Boldea, S. Szekely
Rezerve: Pap, Petrovici, Keita, Poparadu, Popovici, Gorobsov, Ruiz

FC Botoşani: Curileac – Patache, Poverlovici, Ursu, Acsinte – M. Croitoru, Tincu, C. Dinu, Vaşvari – Hadnagy, Cîrjan
Rezerve: Perianu, Taban, Tănasă, Codoban, Drugă, I. Plămadă, I. Matei

Sursa: gsp.ro