Acasă Sport Alb-violeţii nu au mai pierdut în faţa giuleştenilor de mai bine de...

Alb-violeţii nu au mai pierdut în faţa giuleştenilor de mai bine de doi ani

F.C. Timişoara – Rapid Bucureşti
F.C. Timişoara s-a simţit foarte bine în jocurile cu Rapid Bucureşti, în ultimele două sezoane.  În urmă cu mai bine de doi ani în urmă, în data de 25 februarie 2007, Rapid Bucureşti reuşea să se impună în faţa timişorenilor, pe stadionul din Giuleşti, cu scorul de 2-0, unul dintre goluri fiind marcat de Vali Bădoi, în prezent jucător la F.C. Timişoara.  De atunci, în următoarele patru confruntări directe între cele două formaţii, timişorenii au părăsit terenul de joc neînvinşi, reuşind să-şi adjudece trei succese şi o remiză. Sezonul trecut, alb-violeţii s-au impus în ambele dispute din campionat. Pe teren propriu, eroul jocului a fost Dejan Rusic, atacantul din Slovenia reuşind să înscrie singurul gol al partidei în minutul 86. În partida disputată la Bucureşti, timişorenii au făcut unul dintre cele mai bune jocuri din sezonul trecut. În prim plan, tot un jucător cu valenţe ofensive, Arman Karamyan. Acesta a „perforat” poarta feroviarilor bucureşteni de două ori, ambele goluri fiind marcate în prima repriză a întâlnirii. Jocurile dintre cele două echipe s-au soldat mai de fiecare dată cu evenimente de neuitat, de la cartonaşe roşii şi până la arbitri agresaţi. În luna august a anului 2007, F.C. Timişoara a jucat tot cu Rapid, pe arena locală. La un moment dat, în repriza secundă a partidei, Ionel Ganea, care în acea perioadă îmbrăca tricoul bănăţenilor, şi-a ieşit din minţi şi l-a luat de gât pe asistentul Mudura. Incidentul văzut  în direct, jocul fiind transmis pe un post de televiziune, a făcut înconjorul lumii, imaginile cu Ionel Ganea în timp ce-l strângea de gât pe Mudura fiind la mare căutare. Ultimul joc de pe teren propriu în compania celor de la Rapid a consemnat încă un cartonaş roşu, cel penalizat fiind sârbul Sretenovici. Pentru jocul de astăzi, care va începe la ora 20.30, Ioan Ovidiu Sabău va trimite pe teren un prim „11” din care, faţă de jocul de la Iaşi, vor mai face parte, foarte posibil, Bonfim şi Latovlevici, fundaşul stânga neavând încă ocazia să evolueze sezonul acesta pentru alb-violeţi, după ce Artiom Karamyan a fost reprofilat din mijlocaş de bandă în fundaş pe partea stângă.