Acasă Sport Şansele pentru titlu rămân – FC Vaslui – Politehnica Timişoara 1-1

Şansele pentru titlu rămân – FC Vaslui – Politehnica Timişoara 1-1

Politehnica Timişoara a jucat în etapa cu numărul XXXI în deplasare la Vaslui, împotriva echipei de pe locul trei din Liga i, fc Vaslui. Tehnicianul timişorenilor, Duşan Uhrin Jr. a decis să modifice formula de start a alb-violeţilor care a câştigat ultimele partide din campionat, introducându-l titular pe golgeterul campionatului Ianis Zicu.

Primul 11 al bănăţenilor i-a avut în poartă pe Taborda iar jucători de câmp pe Luchin, Burcă, Ghionea, Sepsi, Bourceanu, Alexa, Ignjatijevic, Zicu,  Goga, Ricketts. Partida a început mai bine pentru echipa gazdă, care a trecut pe lângă deschiderea scorului în minutul trei, însă Taborda a reuşit să respingă şutul lui Costin. Bănăţenii au trecut pe lângă marcarea golului în minutul 10, când Goga reia cu capul pe poartă dar salvează de pe linia porţii un fundaş vasluian. Zicu trece şi el pe lângă gol în minutele 15 şi 17 însă, scorul rămâne 0-0. Cei de la Vaslui îşi trec în cont şi ei două ocazii de a marca, portarul timişorenilor fiind la post de fiecare dată, menţinând astfel tabela imaculată. Vasluienii îl mai încearcă o dată în minutul 30 pe Taborda, însă fără nici-un rezultat. Scorul la pauză a fost 0-0 iar meciul era deschis oticărui rezultat. Formaţia gazdă începe tare repriza secundă, trecând pe lângă deschiderea scorului în minutul 56 când Aailton a trimis un balon in careu, de unde Cînu a reluat spre poarta lui Taborda, portarul bănăţenilor reţinând fără probleme. Primul gol al partidei a venit în minutul 65, FC Vaslui trecând în avantaj graţie autogolului lui Alexa. Bănăţenii s-au trezit după primirea golului demonstrând încă o dată că sunt campionii întoarcerilor de scor. Alb-violeţii au trecut pe lângă egalare, Zicu şi Bourceanu nereuşind să-l învingă pe portarul vasluian, pentru ca în minutul 73, atacantul Goga înscriind pentru 1-1 în urma unei faze luate de bănăţean pe cont propriu. După egalare, timişorenii au trecut pe lângă victorie, însă, scorul la finalul celor 90 de minute a rămas egal. Alb-violeţii rămân pe locul I cu 60 de puncte şi după rezultatul de la Vaslui, bănăţenii aşteptând deznodământul partidei dintre Oţelul şi Craiova pentru a vedea dacă rămân lideri şi în această etapă.