Acasă Sport Arbitrii au contribuit la înfrângerea rugbyştilor bănăţeni

Arbitrii au contribuit la înfrângerea rugbyştilor bănăţeni

Echipa de rugby a Timişoarei, R.C.M. "Universitatea de Vest", a plecat învinsă de la malul mării. Obiectivul stabilit pentru acest joc a fost ratat, la aceasta punând puţin umărul şi arbitrajul defectuos din această confruntare. Echilibru a dominat în primele 20 de minute, timişorenii reuşind să se apere foarte bine şi dacă îndrăzneau mai mult, puteau să şi puncteze. Arbitrii au ajutat de mai multe ori echipa constănţeană, la primul eseu al acestora arbitrul a lăsat un avantaj deşi trebuia să acorde o minge înainte la dobrogeni. După câteva minute, Fântânaru a reuşit să transforme o penalitate şi astfel s-a ajuns la scorul de 7-3, scor înregistrat la pauză. În partea secundă, constănţenii au jucat cu o determinare mai mare, iar eseul lui Carpo şi transformarea lui Mototolea au închis tabela la 26-3 în favoarea echipei gazdă, R.C.J. Farul Constanţa. Rugbyştii bănăţeni nu au jucat rău, dar au comis multe greşeli pe faza ofensivă şi au avut şi multe greşeli individuale. Arbitrajul a fost plin de erori în ambele părţi. Cele mai multe greşeli s-au făcut însă în defavoarea bănăţenilor. Aceste neatenţii ale arbitrilor şi-au pus amprenta pe jocul timişorenilor şi au avut o oarecare contribuţie la stabilirea scorului partidei. Următorul meci al timişorenilor va avea loc miercuri, 12 mai, pe terenul din cartierul Ronaţ, împotriva clubului militar C.S.A. Steaua Bucureşti.