Acasă Sport Au învins când trebuia. U CLUJ-Politehnica Timișoara 1-2

Au învins când trebuia. U CLUJ-Politehnica Timișoara 1-2

Amenințați cu excluderea din lot începând cu pauza de vară, fotbaliștii Politehnicii Timișoara au reușit să se mobilizeze și au demonstrat că nu au abandonat lupta pentru titlu de campioni. Schimbările anunțate de tehnicianul ceh al timișorenilor pentru partida de la Mediaș s-au dovedit cheia succesului alb-violeților în fața ardelenilor.

Dușan Uhrin Jr. A început partida împotriva ”șepcilor roșii” cu Taborda, Luchin, Burcă, Ghionea, Sepsi, Bourceanu, Alexa, Tameş, Ignjatijevic, Goga și Ricketts. Partida din cadrul etapei XXIX a început bine pentru formația gazdă, clujenii ratând două ocazii de deschidere a scorului încă din primele zece minute de joc. Prima ocazie de gol a bănățenilor a venit în minutul 16, atacantul Ricketts ratând din 16 metri, șutul acestuia trecând peste poarta clujenilor. Tabela a fost modificată pentru prima oară în minutul 21, alb-violeții trecând în avantaj grație reușitei căpitanului Politehnicii, Dan Alexa. Jucătorii Politehnicii mai trec în două rânduri pe lângă majorarea scorului, șuturile lui Sepsi și Bourceanu nereușind să-și atingă ținta. Scorul devine 2-0 pentru bănățeni în minutul 44, Ignatijevic fructificând pasa venită de la Tameș, stabilind totodată și scorul pauzei. Repirza secundă începe bine pentru timișoreni, care au trecut pe lângă golul trei, același Ricketts ratând centrarea venită de la Sepsi. Clujenii au micșorat din diferență în minutul 58, Niculescu marcând printr-un șut din opt metri. După golul înscris de clujeni, timișorenii au început să apere avantajul minim de un gol, practicând un joc de posesie. Până la finalul partidei ocaziile mari de gol au aparținut tot bănățenilor, Goga, Zicu și Ignjatijevic ratând pe puțin majorarea scorului. Fluierul de final al partidei dintre U Cluj și Politehnica Timișoara a adus a doua victorie a bănățenilor din ultimele șapte partide din Liga I, alb-violeții urcând pe locul I cu 56 de puncte.