Acasă Sport Au pierdut luptând

Au pierdut luptând

Etapa cu numărul trei, ce a avut loc marţi, a returului Diviziei A seria B la handbal feminin, a adus în Sala „Constantin Jude” din Timişoara echipa lider a campionatului, Naţional Râmnicu Vâlcea. Handbalistele antrenate de Tiberiu Puta urmau să joace împotriva unui adversar  foarte puternic, însă, cu toate acestea, handbalistele bănăţene au jucat îndrăzneţ, realizând că nu au nimic de pierdut şi au reuşit să ofere o replică foarte tăioasă echipei din Râmnicu Vâlcea. Etapa a fost devansată, la cererea echipei vizitatoare, astfel că bănăţencele au fost nevoite să joace la o oră la care nu au mai jucat, lucru care a afectat jocul alb-violetelor. Partida a început cu ambele echipe atacând, formaţia bănăţeană reuşind să preia conducerea, după doar zece minute de joc. Echipa oaspete a început să atace în valuri poarta timişorencelor, iar pe fondul ratărilor handbalistelor bănăţene, din poziţii ideale, formaţia din Râmnicu Vâlcea a reuşit să conducă pe tabelă după prima repriză, cu scorul de 25-21. Handbalistele timmişorene au continuat lupta şi în repriza secundă, iar diferenţa dintre cele două formaţii s-a micşorat la doar trei goluri. Din păcate, valoarea formaţiei vâlcene s-a văzut în partea secundă a reprizei a doua, când echipa vizitatoare nu a mai dat şanse bănăţenelor să micşoreze din diferenţa de trei goluri. Partida s-a terminat cu scorul de 44-40 pentru Naţional Râmnicu Vâlcea, aceasta fiind a cincea partidă pierdută de către elevele lui Tiberiu Puta. Cele mai bune marcatoare ale echipei alb-violete au fost Adriana Ghilea, cu 14 reuşite şi Alina Crapciu, cu 7 goluri. Antrenorul bănăţenelor, Tiberiu Puta, s-a declarat mulţumit de jocul din defensivă al elevelor sale, însă a recunoscut că valoarea vâlcencelor a fost prea mare, fapt pentru care nu se putea ca Universitatea să câştige partida. Îmbucurător este faptul că echipa timişoreană a jucat un handbal frumos, ceea ce poate da speranţe pe viitor pentru formarea unei echipe care să se bată pentru locurile fruntaşe din campionat.