Acasă Uncategorized Aur pentru Universitatea Aurel Vlaicu Arad la Campionatul Național Universitar de Judo

Studenții UAV au urcat pe podium la cea de-a 51 ediție a Campionatului Național Universitar de Judo de la Sibiu, desfășurat în perioada 15 – 16 aprilie. „A fost o competiție acerbă dublată  de un arbitraj ostil, dar vestea bună este că din cei 6 sportivi intrați în competiție, cinci dintre ei au obținut medalii”, a declarat coordonatorul echipei, lect. dr. Viorel Petru Ardelean.

Medaliile echipei

1 medalie de aur și 4 de bronz au intrat în palmaresul cluburilor și al universității arădene de stat.

A câștigat aurul, la categoria +78 kg, Bianca Prodan de la FEFS, anul I, licență.
Bronzul a revenit lui David Nagy de la FEFS, anul I, licență, categ. +100 kg; Gheorghe Mraz de la AMCE, anul I, master, categ. 100 kg; Daniel Lazăr de la FEFS, anul I, licență, categ. 66 kg și Cristian Brînda de la INFO, anul II, licență. categoria 60 kg.

„Felicit echipa prezentă la Campionatul Național Universitar de la Sibiu pentru performanțele lor. Sportivii noștri merită toată aprecierea și sprijinul nostru”, a declarat rectorul UAV, Ramona Lile.