Acasă Sport Baschetbalistele timişorence, zdrobite la Sfîntu Gheorghe

Baschetbalistele timişorence, zdrobite la Sfîntu Gheorghe

BC Sepsi – CSŞ Bega Timişoara: 86-32
Au făcut o treabă excelentă. Au adunat toate tinerele baschetabliste de perspectivă din Timişoara şi au redat, pentru un an, speranţa că baschetul feminin timişorean ar putea avea viitor… pe prima scenă. Nu a fost să fie… Nou promovata în prima divizie a baschetului feminin românesc, CSŞ Bega Danzio Timişoara, nu are faţă de prima ligă. Fetele lui Dan Ionescu au fost călcate în picioare, la Sfântu Gheorghe, iar etapa viitoare vor juca în “derby-ul” ultimelor clasate, cu CSU LPS Alba Iulia.

Nu au dat niciun coş în primul sfert

Vicecampioana României la baschet feminin, BC Sepsi, nu a avut nicio secundă emoţii cu echipa venită din capitala Banatului ca victimă sigură. Bănăţencele au reuşit uluitoare performanţă ca după primul sfert să fie conduse cu 26-0… A urmat un al doilea sfert mult mai echilibrat, în care gazdele şi-au permis să se relaxeze. După 12-12 la pauza mare, a urmat o nouă repriză catastrofală pentru timişorence: 29-8. După trei partide, elevele lui Dan Ionescu au obţinut, totuşi, trei puncte… Asta pentru că aşa este în baschet, se dă un punct pentru fiecare înfrângere… Bănăţencele au pierdut şi pe teren propriu umilitor, în această ediţie de campionat. Ele au fost surclasate de CSM Satu Mare cu 48-89. Singura partidă unde timişorencele au fost aproape de un rezultat pozitiv, s-a disputat la Braşov. Aici, elevele lui Dan Ionescu au piedut doar 71-69. CSŞ Bega Danzio Timişoara ocupă locul 7 în seria Nord-Vest. Următoarea partidă se va desfăşura la Alba Iulia, unde baschetablistele din oraşul de pe Bega au şansa să înregistreze primul succes. Mai ales pentru că joacă împotriva echipei cu cel mai slab coşaveraj din serie.