Acasă Sport Baschetbalistele timişorene au pierdut locul trei

Baschetbalistele timişorene au pierdut locul trei

Etapa cu numărul X al play-off-ului Diviziei A la baschet feminin a fost cu ghinion pentru BCM Bega Danzio Timişoara, echipa bănăţeană reuşind să piardă pe terenul echipei din Sfântu Gheorghe, căzând astfel două locuri în clasament, până pe poziţia a cincea. Fetele antrenate de Dan Ionescu au început ezitant partida împotriva echipei LMK BC Sfântu Gheorghe, deşi, în tur, timişorenele reuşiseră să se impună. Primul sfert al partidei jucate sâmbătă s-a terminat la egalitate, 16-16, însă jocul timişorenelor era departe de cel arătat în meciurile anterioare. Echipa gazdă reuşeşte, în sfertul al doilea, să preia iniţiativa şi să se impună la 17 puncte deiferenţă. Scorul la pauză a fost 43-26 pentru formaţia din Sfântu Gheorghe, diferenţă ce se anunţa a fi capitală pentru stabilirea câştigătoarei. Alb-violetele au încearcat să egaleze scorul după pauză, însă jocul prea relaxat în unele faze le-a împiedicat pe acestea să revină. Penultimul sfert al întâlnirii a fost adjudecat tot de gazde, cu scorul de 13-10. Ultimele zece minute ale partidei nu au adus nicio surpriză, baschetbalistele timişorene pierzând şi ultimul sfert, cu scorul de 13-12. Astfel, confruntarea pentru locurile 3-4 a fost câştigată de formaţia BC Sepsi Sfântu Gherghe, cu scorul de 69-48, echipa timişoreană mulţumindu-se doar cu un punct. Cele mai eficiente marcatoare ale formaţiei BCM Bega Danzio Timişoara au fost Ana-Maria Meszaroş, cu 13 puncte, Anca Stoenescu, cu 12 puncte şi Andra Haas şi Laura Maria Budean, fiecare cu câte 8 reuşite. Următoarea partidă pentru formaţia timişoreană va avea loc la mijlocul acestei săptămâni, când, la Bucureşti, jucătoarele lui Dan Ionescu vor întâlni echipa clasată pe locul şapte în Grupa A1: Rapid Bucureşti.