Acasă Sport Baschetbaliştii de la Elba, de neoprit

Baschetbaliştii de la Elba, de neoprit

Serie de partide de senzaţie pentru baschetbaliştii de la BCM Elba Timişoara. În şase partide consecutive, elevii lui Dragan Petricevici şi-au spulberat adversarii şi au ajuns la doar un punct de locul 4. Poziţie ce părea inaccesibilă, nu în urmă cu mult timp. Ultima izbândă a bănăţenilor a avut loc miercuri seara, în deplasarea de la Otopeni.

Moral excelent înainte de meciul cu Cluj

CS Otopeni a trebuit să se recunoască învinsă, la finalul unei partide epuizante. Elba a câştigat cu 86-79 şi nimic nu pare să-i mai stea în cale, spre îndeplinirea obiectivului – locul IV şi un adversar mai accesibil în play-off. Dan Păltinişanu a făcut senzaţie şi a fost declarat jucătorul meciului. El a reuşit 27 de puncte şi 10 recuperări. Markovic, cu 20 de puncte şi Pesic, cu 18, au înclinat definitiv balanţa în favoarea lui Elba. Timişorenii au dominat partida de la un cap la celălalt şi au cedat doar începutul de meci. După primul sfert, Otopeniul conducea cu 18 – 14, dar a fost doar un simplu foc de paie. Elba a revenit şi s-a impus în toate celelalte reprize: 23-14, 18-17 şi 31-30. La un singur punct de locul 4, Elba va întâlni etapa viitoare liderul „U” Mobitelco Cluj, la Timişoara. În ultima etapă din sezonul regulat, bănăţenii vor juca pe terenul celor de la Municipal Oradea, echipă aflată în prezent pe locul 8.