Acasă Sport BC Timba a învins BC Timișoara II în primul meci al Turneului...

BC Timba a învins BC Timișoara II în primul meci al Turneului 1 dinaintea play-off-ului

Echipa antrenată de Bogdan Murărescu, Baschet Club Timba, a început cu dreptul primul turneu din seria vestică, baschetbaliștii timișoreni reușind să se impună în fața concitadinei BC Timișoara II cu scorul de 72-58. Galben-negrii au pornit din postura de favoriți în meciul de duminică disputat în Sala ”Constantin Jude” din Timișoara, și, la capătul celor patru sferturi, victoria a revenit echipei Timba. Cu toate că au beneficiat de aportul a trei jucători care fac parte din lotul ce joacă în prima ligă de baschet, satelitul grupării BC Timișoara nu a izbutit să facă față asaltului echipei lui Murărescu, care a jucat foarte motivată pe tot parcursul întâlnirii. Timba a început bine meciul, însă jucătorii de la BCT II au ținut aproape, astfel că scorul la finalul primelor zece minute scorul a fost strâns, 22-20 pentru Timba.

Echilibrul din teren s-a menținut și în sfertul secund, astfel că, la pauză, Timba conducea cu numai șapte puncte. La revenirea de la cabine, băieții lui Murărescu au încercat să mărească distanța de pe tabelă, însă jocul constant al ”leilor mici” a făcut ca ecartul să rămână mic.

Ultimele zece minute au început de la scorul de 51-48 pentru Timba, partida rămânând deschisă oricărui rezultat. BC Timișoara II s-a apropiat și la un punct în ultimul sfert, moment în care jucătorii de la BC Timba au apăsat pe accelerație pentru a nu pierde un meci pe care per total l-au dominat.

Cu 16 puncte marcate în numai 5 minute, Timba și-a asigurat vctoria în fața celor de la BC Timișoara II și așteaptă acum meciul doi din cadrul Turneului 1, în care va întâlni echipa U Mobitelco Cluj II, marți, cu începere de la ora 16.00. Cel mai eficient marcator din tabăra ”urșilor” a fost Florin Popa, jucătorul reușind 28 de puncte.