Acasă Sport BC Timba a învins Chiajna şi şi-a îndeplinit obiectivul

BC Timba a învins Chiajna şi şi-a îndeplinit obiectivul

baschet 2Baschet Club Timba a jucat miercuri jocul cu numărul 20 din acest sezon, pe teren propriu, împotriva ultimei clasate – Concordia Chiaja.

Galben-negrii aveau nevoie de victorie pentru a îndeplini obiectivul propus în acest sezon, clasarea pe locul XII. Băieţii lui Bogdan Murărescu au avut parte de un joc greu contra Concordiei, aceştia fiind conduşi după primul sfert cu trei puncte. Jocul timişorenilor s-a îmbunătăţit în sfertul doi, când „urşii” au preluat conducerea pe tabelă. Avantajul bănăţenilor a durat până la final, astfel că, chiar dacă a cedat ultimul sfert, BC Timba a bifat al treilea succes din Liga Naţională. Scorul final al partidei dintre Concordia Chiajna şi BC Timba, în care Nakic, cu 18 puncte înscrise, a fost principalul marcator al bănăţenilor, a fost de 78-90. Înfruntarea împotriva Chiajnei i-a oferit antrenorului timişorean oportunitatea de a folosi şi jucătorii ce au prins mai puţine minute în meciurile oficiale din acest sezon, astfel că Todorov, Udrea şi Gyori au intrat pe parchet pe finalul meciului, când victoria era asigurată pentru galben-negri. În etapa viitoare, BC Timba va juca tot pe teren propriu, împotriva celor de la SCMU Craiova, pe 1 martie. Partida se anunţă una grea pentru trupa timişoreană, Craiova având nevoie de victorie pentru a fi sigură că prinde un loc de play-off.