Acasă Sport BC Timba – învingătoare absolută și la Turneul 2

BC Timba – învingătoare absolută și la Turneul 2

Baschetbaliștii clubului BC Timba merg din victorie în victorie, elevii antrenați de Bogdan Murărescu reușind să termine cu maximum de victorii cel de-al doilea turneu dinaintea semifinalelor Diviziei B. ”Urșii” au așadar șanse mari să promoveze anul acesta în prima ligă, mai ales că jocul arătat de galben-negri este unul care poate asigura accederea în Divizia A. Cel de-al doilea turneu al Diviziei B a avut loc la Oradea, la începutul acestei săptămâni, echipa timișoreană disputând două meciuri împotriva echipelor Olympia Arad și CSM 2 Oradea. În prima partidă jucată în fața grupării din Arad, BC Timba s-a impus cu scorul de 67-57, chiar dacă Olympia și-a adjudecat ultimele două sferturi. Ferenc Biro a fost cel mai eficient marcator din tabăra condusă de Murărescu, juătorul marcând în total 14 punccte. În meciul doi, ”urșii” au dat piept cu echipa gazdă, CSM 2 Oradea. Partida a avut o însemnătate aparte pentru timișoreni, aceștia având de luat o revanșă pentru înfrângerea suferită în sezonul regulat în fața echipei orădene. Bănățenii au intrat mai greu în meci, însă au reușit să recupereze treptat teren, astfel că la finalul celor patru sferturi, victoria a revenit grupării din Timișoara, BC Timba câștigând cu scorul final 73-59. Florin Popa a pus cel mai tare umărul la victoria bănățenilor, baschetbalitul reușind să termine meciul cu 24 de puncte marcate. Final-four-ul Diviziei B va avea loc în perioada 18-20 mai, BC Timba având prima șansă la promovarea în Divizia A.