Acasă Sport BC Timba – pregătită să promoveze în Divizia A

BC Timba – pregătită să promoveze în Divizia A

Formația de baschet masculin BC Timba va începe, la finalul săptămânii viitoare o nouă luptă de a accede în prima ligă a baschetului românesc, formația antrenată de Bogdan Murărescu fiind decisă să nu mai rateze încă o promovare după cea de anul trecut. Gruparea timișoreană este principala favorită la promovare, având în vedere că ”urșii” au reușit în sezonul trecut să ajungă cu destulă ușurință în play-off-ul pentru accederea în Divizia A. Bănățenii sunt puși pe fapte mari, dovadă stând  transferurile făcute în perioada intercompetițională, precum și rezultatele bune obținute în partidele amicale. Ultimul succes al galben-negrilor a fost realizat în partida jucată, la începutul acestei săptămâni, împotriva colegei de grupă, West Olympia Arad. Tehnicianul timișorenilor a trimis pe teren toți jucătorii valizi, reușind astfel să vadă cine este în cea mai bună formă înaintea startului noului sezon. Baschetbaliștii timișoreni au reușit un joc bun, în urma căruia au ieșit învingători, scorul după cele patru sferturi fiind favorabil grupării de pe Bega. BC Timba s-a impus cu scorul de 89-57, cel mai bun marcator al echipei fiind Florin Popa, cu 22 de puncte, avînd la finalul celor patru sferturi si nouă recuperări. La finalul întâlnirii, antrenorul bănățenilor s-a declarat mulțumit de prestația propriilor elevi, însă a ținut să puncteze faptul că se așteaptă la mai mult de la anumiți jucători. Formația din Timișoara a intrat astfel pe ultima sută de metri înaintea startului noului sezon al Diviziei B, competiție în care bănățenii au fost repartizați în seria vestică, alături de U Mobitelco Cluj-Napoca şi CSM Oradea şi West Olympia Phoenix Arad. Primul meci oficial al campionatului va fi împotriva echipei satelit a celor de la BC Timișoara, galben-negrii impunându-se în ultimul meci jucat contra celor de la BCT 2. Partida dintre BC Timba și BC Timișoara 2 va avea loc pe data de 12 noiembrie.