Acasă Sport BC Timba rămâne cu o singură victorie în Liga Naţională

BC Timba rămâne cu o singură victorie în Liga Naţională

baschet 2Echipa de baschet BC Timba a rămas şi după etapa a VII-a cu o singură victorie în actuala stagiune a Ligii Naţionale, „urşii” fiind învinşi categoric de CSU Sibiu. Bănăţenii au reuşit să le ţină piept sibienilor numai în primul sfert.

Galben-negrii s-au îndepărtat de victorie în sfertul doi, sfert adjudecat de Sibiu cu 31-16. La pauza mare oaspeţii au condus cu 18 puncte, diferenţă prea mare de recuperat pentru trupa lui Bogdan Murărescu. Cu toate că partida a fost una dezechilibrată, timişorenii nu s-au predat şi au arătat un baschet bun. Sfertul trei s-a încheiat cu scorul de 56-16 pentru Sibiu, pentru ca, ultimul sfert să se încheie la egalitate, 16-16. Scorul final al partidei din Sala „Constantin Jude” dintre Timba şi CSU Sibiu a fost 62-89, bănăţenii rămânând pe un loc ce duce în play-out, cu doar 7 puncte acumulate. Kevin Bridgewaters a fost cel mai eficient marcator al Timbei, cu 18 puncte marcate. În etapa viitoare, „urşii” vor întâlni Concordia Chiajna, echipă clasată pe ultimul loc în Liga Naţională, fără nicio victorie în şapte partide. Meciul va avea loc pe 9 noiembrie.