Acasă Sport BC Timba rămâne cu o singură victorie în Liga Naţională

BC Timba rămâne cu o singură victorie în Liga Naţională

baschet 2Baschetbaliştii echipei BC Timba Timişoara rămân în continuare cu un singur succes în actuala stagiune a Ligii Naţioanle şi după etapa a VI-a, bănăţenii contabilizând a treia înfrângere în faţa celor de la Energia Rovinari.

„Urşii” au intrat bine în meciul disputat pe teren propriu şi au condus după primul sfert cu patru puncte. Din păcate pentru bănăţeni, care nu l-au avut în teren pe Denham Brown, Energia a revenit pe tabelă şi a intrat la pauza mare cu un avantaj de cinci puncte. Elevii lui Bogdan Murărescu au încercat să revină, însă Rovinariul a reuşit să-şi păstreze avantajul până la finalul celor patru sferturi. Scorul final al partidei a fost de 89-70 pentru Energia, rezultat în urma căruia Timba rămâne în subsolul clasamentului Ligii Naţionale, pe locul XII. Lawrence, cu 20 de puncte, şi Delk, cu 18 puncte, au fost principalii marcatori ai Timbei. În următoarea etapă BC Timba va evolua în deplasare pe terenul celor de la U Mobitelco Cluj, vineri, 25 noiembrie.