Acasă Sport BC Timba – răpusă încă o dată în Liga Națională

BC Timba – răpusă încă o dată în Liga Națională

baschet 3Baschet Club Timba Timișoara nu a reușit să bifeze al doilea succes consecutiv în Liga Națională, ”urșii” fiind învinși în etapa a XIX-a de echipa BC Târgu Mureș. Bănățenii au evoluat sâmbătă în deplasare pe terenul echipei ce în etapa precedentă a reușit să învingă concitadina BC Timișoara. Meciul a fost unul extrem de dificil pentru galben-negri, aceștia neputând să-și adjudece niciunul dintre cele patru sferturi. La finalul primei reprize gazdele aveau un avans de 16 puncte. Bănățenii nu și-au revenit nici în sfertul doi, pe care l-au pierdut cu 22-21. La revenirea din pauza mare, târgmureșenii au profitat de ziua bună în care au fost ex-timișorenii Ciuc și Păltinișanu și s-au desprins decisiv pe tabelă. Ultimele zece minute s-au jucat de la scorul de 73-46 pentru gruparea ardeleană, aceasta fiind deja câștigătoare înaintea expirării timpului regulamentar. Scorul final al întâlnirii dintre BC Târgu Mureș și BC Timba a fost 98-71, bănățenii bifând astfel înfrângerea cu numărul XV din actualul sezon al Ligii Naționale. Denham Brown, cu 15puncte, a fost principalul marcator al Timbei în deplasarea de la Târgu Mureș.