Acasă Sport BC Timișoara a pierdut… dar s-a calificat în utlimul act al Cupei...

BC Timișoara a pierdut… dar s-a calificat în utlimul act al Cupei României

Baschet Club Timișoara a reușit să-și asigure prezența în turneul final al Cupei României după dubla manșă jucată împotriva grupării CSU Ploiești. Bănățenii aveau un avans de de 26 de puncte înaintea meciului retur jucat marți la Brazi, însă fosta campioană din Ploiești nu s-a dat bătută și a fost foarte aproape de a fura biletele pentru Final Four alb-violeților. Trupa antrenată de Pedrag Badnjarevic a avut un start de meci entuziasmant, reușind să termine primul sfert cu un avantaj de opt puncte. În sfertul doi echipa gazdă a recuperat din diferență, pentru ca tabela din sala din Brazi să arate la pauza mare scorul de 42-41 pentru BCT. Surpriza neplăcută pentru bănățeni s-a produs în penultimul sfert al întâlnirii, când Ploieștiul a preluat inițiativa pe fondul unei relaxări inexplicabile a apărării timișorene. După un neașteptat 22-5 pentru Ploiești, înregistrat în sfertul trei, gruparea de pe Bega a fost nevoită să caute soluții atât în defensivă cât mai ales în atac, acolo unde echipa lui Badnjarevic a avut un procentaj scăzut. Ultimele zece minute ale partidei au fost cele mai disputate, BCT-ul încă păstrând șanse la calificare. Cu toate că ploieștenii păreau învingători cu numai un minut înainte de final, ”leii din Banat” și-au aminiti că sunt liderii Diviziei A și au izbutit să mercheze atât cât a fost necear pentru a obține calificarea în Final Four-ul Cupei României. Meciul retur dintre BC Timișoara și CSU Ploiești s-a terminat cu victoria ploieștenilor, scor 87-64, însă BCT-ul merge mai departe în Cupă, acolo unde vor întâlni formațiile BCMU Pitești, CSM Oradea și CSM București. Principalul marcator al timișorenilor a fost Jovanovic cu 24 de puncte. Turneul final va avea loc în luna februarie, bănățenii având prima șansă la câștigarea trofeului.