Acasă Sport BC Timişoara a sperat doar o repriză cu Asesoft

BC Timişoara a sperat doar o repriză cu Asesoft

Formaţia de baschet BC Timişoara a întâlnit, în cadrul etapei a XIX-a a Diviziei A deţinătorea titlului de campioană, Asesoft Ploieşti,  într-un meci ce a avut loc în Sala „Constantin Jude” din Timişoara. Meciul împotriva campioanei a atras foarte mulţi iubitori ai baschetului, sala din Timişoara fiind, sâmbătă, plină de spectatori, care au sperat într-un rezultat bun din parte formaţiei timişorene. BC Timişoara s-a prezentat în lot complet în faţa echipei Asesoft, singurele probleme din lotul bănăţenilor avându-le Păltinişanu şi Miskovici, ambii jucători evoluând accidentaţi. În tur, echipa din Ploieşti a învins formaţia bănăţeană cu scorul de 96-70, însă victoria alb-violeţilor din ultimul meci jucat la Timişoara împotriva Asesoftului dădea speranţe tuturor că „leii din Banat” vor izbuti încă o victorie mare. Partida a debutat în forţă, bănăţenii reuşind să conducă şi la şase puncte campioana României. Deşi la sfârşitul primelor zece minute scorul a fost 18-16 în favoarea echipei oaspete, în sfertul doi, elevii lui Dragan Petricevic au făcut un joc entuziasmant şi au reuşit să intre la pauză în avantaj, conducând cu 32-31. La revenirea de la cabine, jucătorii timişoreni au încercat din nou să surprindă formaţia din Ploieşti, însă după mai multe aruncări de trei puncte ratate, oaspeţii au preluat iniţiativa. Sfertul trei a însemnat desprinderea pe tabelă a echipei ploieştene, scorul de 29-13 din penultimul sfert rezolvând în mare parte problema învingătoarei. Ultimele zece minute s-au jucat la intensitate maximă, ambele echipe vrând să se impună cu orice preţ. Din nefericire, finalul partidei a fost unul trist pentru baschetbaliştii timişoreni, aceştia fiind învinşi cu scorul general de 82-62 de către echipa Asesoft Ploieşti. Cel mai bun marcator al bănăţenilor a fost Nenad Markovici, acesta reuşind 20 de puncte, insuficiente însă pentru a aduce victoria. În urma acestui rezultat, lucrurile se complică pentru BC Timişoara, formaţia bănăţeană îndepărtându-se de locurile ce duc în play-off. Antrenorul bănăţenilor, Dragan Petricevic, a declarat după meci că evoluţia lui Păltinişanu şi a lui Miskovici accidentaţi a cântărit mult în economia jocului timişorenilor. Petricevic a mai declarat că faptul care îl îngrijorează cel mai tare este nervozitatea care pune stăpânire pe jucători atunci când aceştia sunt conduşi. BC Timişoara va juca, etapa viitoare, împotriva celor de la CS Otopeni.