Acasă Sport BC Timişoara – şanse mici şi pentru Cupă

BC Timişoara – şanse mici şi pentru Cupă

Baschet Club Timişoara şi-a jucat, la mijlocul săptămânii, una dintre ultimele şanse pentru a cuceri un trofeu în acest sezon. Alb-violeţii au întâlnit, în Sala „Constantin Jude” din Timişoara, formaţia CSA Steaua Turabo Bucureşti, într-o partidă ce a contat pentru prima manşă a sferturilor de finală ale Cupei României.  Baschetbaliştii antrenaţi de Dragan Petricevic nu au reuşit să treacă peste eşecul din etapa precedentă, când, din cauza înfrângerii suferite la Otopeni, au ieşit în mare parte din cursa pentru play-off-ul Diviziei A. Încurajaţi de o sală arhiplină, baschetbaliştii bănăţeni au încercat, printr-o victorie în faţa uneia dintre cele mai puternice echipe din ţară, să se revanşeze faţă de proprii suporteri pentru parcursul slab din campionat. Partida s-a desfăşurat într-o atmosferă tensionată încă din primele minute, datorită mizei foarte mari a înfruntării. Primele zece minute ale partidei au aparţinut echipei oaspete, care, datorită unui procentaj foarte bun al aruncărilor de două puncte, conducea la sfârşitul primului sfert cu nouă puncte. „Leii din Banat” s-au trezit în sfertul doi şi, graţie unui joc entuziasmant, au recuperat considerabil din diferenţa de pe tabelă, scorul la pauză fiind 42-40 pentru Steaua, scor ce le dădea speranţe alb-violeţilor că pot învinge echipa clasată pe locul II în Divizia A. Băieţii lui Dragan Petricevic au pornit tare în cel de-al treilea sfert, însă baschetbaliştii din capitală au reuşit din nou să se distanţeze la opt puncte de tabelă, graţie unui joc agresiv. BC Timişoara începe iar cursa de recuperare şi, înainte de ultimele zece minute ale partidei egalează scorul la 56. Ultimul sfert a fost de totul sau nimic pentru ambele echipe. Steliştii au început sfertul trei cu un plus de patru puncte, ce s-au dovedit extrem de utile, deoarece bănăţenii nu au mai reuşit să revină şi a treia oară în acest meci, astfel că partida a fost câştigată de CSA Steaua. Scorul final a fost 82-75 pentru formaţia oaspete, scor ce o îndepărtează pe BC Timişoara de obiectivul de păstrare a Cupei României. Cei mai buni marcatori ai alb-violeţilor au fost Pesic, cu 22 de puncte, urmat de Dzambic, cu 18 reuşite şi Păltinişanu, cu 16 puncte înscrise. Deşi au suferit o înfrângere la şapte puncte, ce vor trebui să fie recuperate la Bucureşti, bănăţenii în frunte cu tehnicianul Dragan Petricevici, consideră că diferenţa se poate recupera, chiar dacă meciul din retur va fi mult mai dificil. Antrenorul sârb al timişorenilor a pus înfrângerea în faţa Stelei pe valoarea ridicată a jucătorilor roş-albaştri precum şi pe lotul mai valoros numeric decât al său. Petricevic a declarat că nu are ce să le reproşeze propriilor jucători, însă a remarcat că elevii săi au avut emoţii în faţa echipei din capitală. Tehnicianul sârb este încrezător în meciurile ce vor urma pentru BC Timişoara, declarând că echipa va încerca în continuare să acceadă în play-off şi să se califice mai departe în Cupa României, chiar dacă şansele de reuşită pentru aceste obiective sunt scăzute în momentul de faţă. Manşa a doua a sferturilor de finală a Cupei României va avea loc la mijlocul săptămânii viitoare.