Acasă Sport BC Timișoara – de neoprit în Divizia A

BC Timișoara – de neoprit în Divizia A

După eșecul înregistrat la mijlocul săptămânii trecute în Liga Balcanică, când BC Timișoara a fost învinsă de vicecampioana Israelului Galil Gilboa, gruparea timișoreană a reușit să bifeze cea de-a zecea victorie din Divizia A, consolidându-și astfel poziția de lideră a campionatului. Formația timișoreană a primit sâmbătă vizita echipei SCMU Craiova, într-o partidă ce a constat pentru etapa a XI-a a Diviziei A. Elevii lui Pedrag Badnjarevic au pornit tare partida contra Craiovei, reușind să conducă după primul sfert cu 17 puncte. Cu o apărare exactă și cu un joc ofensiv inteligent, BC Timișoara nu a avut probleme cu echipa vizitatoare, avantajul mărindu-se treptat până la 49-33, scor înregistrat la pauza mare. În partea a doua a meciului baschetbaliștii bănățeni, siguri pe victorie, nu au mai forțat, fapt ce a dat șansa echipei din Craiova să revină parțial în joc. Scorul sfertului trei a fost 26-21, tehnicianul alb-violeților alegând să folosească întreg lotul, trimițându-l astfel în teren și pe Jovanovic, ultima achiziție a echipei viola. În ultima parte a înfruntării pe parchet au intrat și juniorii Toth, Milencovic, Dodoc și Mihuț, aceștia reușind să conribuie la cea de-a zecea victorie din campionat a BCT-ului. Scorul final al meciului dintre BC Timișoara și SCMU Craiova a fost 99-70, Bogdan Popescu fiind cel mai eficient marcator al timișorenilor cu 24 de reușite. Americanul Archie a izbutit și el 20 de puncte, urmat de Cuic cu 16 puncte marcate. Timișoara se află în fruntea clasamentului Diviziei A cu 21 de puncte, cu unul mai mult decât ocupanta locului doi – CSU Ploiești.