Acasă Sport BC Timișoara și-a revenit în Liga Balcanică

BC Timișoara și-a revenit în Liga Balcanică

Echipa de baschet masculin BC Timișoara a înregistrat marți seara cea de-a doua victorie din actuala stagiune a Ligii Balcanice, reușind astfel să mai păstreze șanse la calificarea mai departe în competiția europeană. Singurul succes al alb-violeților din Liga Balcanică a fost înregistrat tot în fața echipei OKK Belgrad, echipă ce a fost învinsă din nou de gruparea timișoreană chiar pe terenul din Serbia. Meciul a avut o miză mare pentru bănățeni, o posibilă victorie în fața sârbilor ajutând BCT-ul să aibă un moral ridicat în partida de la sfârșitul săptămânii, când în Sala ”Constantin Jude” din Timișoara va veni echipa campioană,  U Mobitelco Cluj Napoca. Startul bun de an, cu trei victorii, din care două în Cupă și una în campionat, i-a ajutat pe elevii lui Pedrag Badnjarevic să fie în formă maximă pentru înfruntarea cu OKK Belgrad, fapt pentru care alb-violeții au reușit să termine meciul învingători. ”Leii din Banat” au început precauți partida, echilibrul menținându-se în primele zece minute ale partidei. După un 18-16 în primul sfert, BC Timișoara a izbutit să se impună și în sfertul doi, când, după o revenire spectaculoasă, timișorenii au reușit să preia conducerea. Scorul pauzei a fost 41-39 pentru echipa de pe Bega, însă soarta jocului era pe departe de a fi decisă. BC Timișoara a alergat după desprinderea pe tabelă, fapt ce i-a și reușit grație procentajului bun avut în faza de atac. Înaintea ultimelor zece minute, baschetbaliștii lui Badnjarevic aveau deja un avans de 14 puncte, pentru ca, în ultimul sfert, diferența să se mărească la mai bine de 20 de puncte în contul echipei din Timișoara. Scorul final al meciului cu numărul șase din grupele Ligii Balcanice dintre OKK Belgrad și BC Timișoara a fost 75-84, alb-violeții reușind a doua victorie din competiția europeană. Jovanovic și Sirisevic au fost cei mai eficienți marcatori ai BCT-ului, fiecare baschetbalist izbutind să marcheze 22 de puncte. Cu toate că au câștigat, alb-violeții rămân pe ultimul loc în grupă. Următorul test pentru alb-violeți va avea loc sâmbătă, când vor întâlni echipa U Mobitelco Cluj. Partida va avea loc în Sala ”Constantin Jude” din Timișoara cu începere de la ora 17.45 și va fi transmisă în direct de peostul DigiSport3.