Acasă Sport BC Timișoara – învinsă greu de Gaz Metan Mediaș

BC Timișoara – învinsă greu de Gaz Metan Mediaș

Baschetbaliștii clubului BC Timișoara au jucat, la sfârşitul săptămânii trecute, cel mai greu meci din returul Diviziei A, împotriva grupării Gaz Metan Mediaș. Bănățenii au mers, în cadrul etapei cu numărul XXIV, jucate la Mediaș, cu un moral bun, dat în primul rând de victoria obținută în turul campionatului, în fața celor de la Gaz Metan. Cele două formații aveau mare nevoie de victorie în partida din această etapă, astfel că înfruntarea dintre BC Timișoara și Gaz Metan Mediaș a fost una foarte disputată. Echipa gazdă a început mai bine înfuntarea, reușind să cnducă după primul sfert, cu un avantaj de patru puncte. Elevii lui Predrag Badnjarevic au revenit în joc și s-au impus în sfertul doi, cu 24-23, pentru ca scorul pauzei să fie 45-42 pentru Mediaș. Alb-violeții au ieșit mai motivați de la cabine și, după un start perfect, au izbutit să preia conducera, în sfertul trei. Cu toate acestea, bănățenii nu au reușit să mențină avantajul și în sfertul patru, ultimele zece minute începând de la scorul 66-65 pentru Mediaș. Soarta meciului s-a decis în ultimul sfert al întâlnirii, când, profitând de ratările pe faza de atac a alb-violeților, medieșenii s-au despins și la opt puncte pe tabelă. Chiar dacă timișorenii s-au apropiat la cinci puncte, când mai era de jucat mai puțin de un minut, gruparea din Mediaș a reușit să se apere exact, fapt ce a adus cel de-al patrulea eșec al BCT-ului din acest sezon. Zatko Jovanovic și Dominique Archie au marcat câte 20 de puncte, fiind astfel cei mai eficienți marcatori din tabăra celor de la BC Timișoara. Prin înfrângerea de la Mediaș, timișorenii au căzut pe locul patru în clasamentul Diviziei A, la două puncte de lidera Gaz Metan.