Acasă Sport BC Timişoara joacă ultimul meci acasă

BC Timişoara joacă ultimul meci acasă

Etapa cu numărul XXVIII a Diviziei A la baschet masculin programează ultimul meci de pe teren propriu din acest sezon pentru formaţia BC Timişoara. Bănăţenii antrenaţi de Djordje Jovovic vor încheia partidele acestui sezon de pe teren propriu în compania formaţiei CSM Oradea, partida fiind departe de a fi una facilă pentru timişoreni. Baschetbaliştii din Oradea vin în Sala „Constantin Jude” din Timişoara dornici să pună mâna pe toate punctele puse în joc, o eventuală înfrângere putând să echivaleze cu ratarea play-off-ului. De cealaltă parte, jucătorii timişoreni vor evolua pur pentru statistică, alb-violeţii încheind conturile cu actualul sezon încă de acum două etape, ambele obiective, câştigarea Cupei României şi a campionatului fiind ratate în acest an. Bănăţenii au anunţat că vor să câştige ultimele trei partide din campionat, pentru a se revanşa într-un fel faţă de fanii alb-violeţi, ultima şansă de a face acest lucru în faţa propriilor fani fiind chiar miercuri. Formaţia din Oradea porneşte ca favorită în înfruntarea contra Timişoarea, partida din tur dintre cele două echipe fiind câştigată de orădeni, care s-au impus cu scorul de 71-56. Partida dintre BC Timişoara şi CSM Oradea va avea loc miercuri, cu începere de la ora 18.00, în Sala „Constantin Jude” din Timişoara.

Probleme şi la echipa a doua

Lipsa de concentrare prezentă la prima echipă a celor de la BC Timişoara se transmite şi la echipa a doua a timişorenilor, aceştia nereuşind să câştige un meci pe care l-au avut la îndemână. În cadrul etapei a doua a seriei 1 din Divizia B, BC Timişoara II a întâlnit echipa a doua a celor de la U Mobitelco Cluj. Partida a fost începută bine de timişoreni, care la finalul primelor două sferturi conduceau cu un avans de 15 puncte. Victoria părea că este în mâinile baschetbaliştilor bănăţeni şi,la finalul sfertului trei, însă deznodământul partidei avea să fie altul. În ultimele zece minute, baschetbaliştii antrenaţi Mihai Bolcu şi George Jovicic nu au reuşit să ţină de scor, iar formaţia din Cluj a speculat şi a reuşit să marcheze punctele victoriei la câteva secunde înainte de final. Scorul final al partidei dintre BC Timişoara II şi U Mobitelco II Cluj a fost 83-84, bănăţenii bifând a şasea înfrângere din acest sezon de ligă secundă.