Acasă Sport BC Timișoara – la un punct de lider

BC Timișoara – la un punct de lider

Baschetbaliștii clubului BC Timișoara merg din victorie în victorie, ultimul succes înregistrat de băieții lui Predrag Badnajarevic având loc în etapa a IV-a a Diviziei A. Alb-violeții au reușit, grație unui joc foarte bun, să învingă în deplasare echipa CS Otopeni, apropiindu-se astfel la un punct de primul loc din clasament, ocupat de singura echipă fără înfrângere din acest sezon, CS Gaz Metan Mediaș. Partida de la Otopeni s-a înscris în același scenariu, pe care baschetbaliștii bănățeni l-au urmat și în meciurile precedente. După un start mai greu de meci, alb-violeții au revenit în partea a doua a înfruntării, adjudecându-și astfel victoria. ”Leii din Banat” au început bine înfruntarea de miercuri din Sala Sporturilor din Otopeni, luând un avans de cinci puncte, după primul sfert. Gazdele au revenit în sfertul doi, pentru ca tabela să indice la pauza mare scorul de 41-44 pentru BCT, fapt ce anunța un meci strâns în următoarele două sferturi. Sfertul trei a fost decisiv în stabilirea câștigătoarei, bănățenii mărind ritmul jocului atât cât trebuie, pentru a reuși un parțial 11-0. Ultimele zece minute ale întâlnirii au foct adjudecate tot de alb-violeți, care au terminat partida învingători, scorul final fiind 89-70 pentru BC Timișoara. Cel mai eficient marcator din tabăra timișorenilor a fost Branko Cuic, cu 21 de puncte marcate și opt recuperări, urmat de Sarovic, cu 17 puncte și Popescu, cu 14 reușite. Gruparea de pe Bega se pregătește acum pentru un meci de foc, în compania liderului Diviziei A, pe 19 octombrie, alb-violeții primind vizita celor de la Gaz Metan Mediaș.