Acasă Sport BC Timişoara merge mai departe în Cupa României

BC Timişoara merge mai departe în Cupa României

Baschetbaliştii de la clubul BC Timişoara merg mai departe în Cupa României, fiind în grafic pentru câştigarea trofeului pentru a doua oară în doi ani. Într-o sală plină de suporteri alb-violeţi, elevii lui Dragan Petricevici au jucat partida retur contra echipei CSM Oradea la adăpostul avantajului de 25 de coşuri reuşit în manşa tur la Oradea. Baschetbaliştii bănăţeni nu au forţat în partida din weekendul trecut şi acest lucru s-a văzut, formaţia orădeană impunându-se cu scorul de 71-63. Încrezător în faptul că echipa sa va merge mai departe, antrenorul timişorenilor a rulat toţi jucătorii în partida contra orădenilor. Petricevic a început partida cu jucătorii Covington, Păltinişanu, Miceta, Markovici şi Habus. Primul sfert al partidei a fost adjudecat de orădeni, în timp ce în sfertul doi, câştigători au fost bănăţenii, scorul la pauza mare fiind 30-34 pentru CSM Oradea. „Leii din Banat” câştigă şi sfertul trei, cu scorul general de 54-51. Ultimul sfert a însemnat şi forcingul echipei oaspete, care a vrut cu tot dinadinsul să plece învingătoare din sala „Constantin Jude” din Timişoara. CSM Oradea a câştigat sfertul patru la o diferenţă de 11 puncte şi a reuşit să câştige partida cu scorul de 81-65. Din fericire pentru baschetbalşitii timişoreni, deşi au pierdut partida retur, avantajul obţinut în meciul tur a fost suficient ca alb-violeţii să se califice în turul următor al Cupei României. Covington, Miceta, Markovic şi Păltinişanu au fost cei mai buni marcatori de la BC Timişoara, fiecare reuşind să înscrie peste 11 puncte. Pentru baschetbaliştii bănăţeni urmează debutul oficial în noul campionat. Timişorenii se vor deplasa în prima etapă la Târgu Mureş, pe data de 3 octombrie, unde vor juca împotriva echipei din localitate.