Acasă Sport BC Timișoara – pe podiumul Diviziei A

BC Timișoara – pe podiumul Diviziei A

Baschet Club Timișoara a reușit să urce pe locul doi în clasamentul Diviziei A, în urma victoriei spectaculoase împotriva celor de la CSM Oradea. Formația timișoreană a reușit să demonstreze în partida jucată la finalul săptămânii trecute, în Sala ”Constantin Jude” din Timișoara, că se poate înscrie cu ușurință în cursa pentru un loc pe podium, la finalul acestui sezon. Echipa antrenată de sârbul Pedrag Badjarevic a început bine înfruntarea cu echipa din Oradea, reușind să termine primul sfert la egalitate: 22-22. Formația la care evoluează din acest sezon unul dintre baschetbaliștii ce a făcut istorie pentru BCT, Milos Pesic, a preluat inițiativa în sfertul doi și, grație unui joc precipitat făcut de baschetbalișii timișoreni, a reușit să câștige sfertul secund cu 25-17, intrând astfel în avantaj la pauza mare. În partea a doua a înfruntării, certați bine de antrenorul Badnjarevic, ”leii din Banat” au început în forță sfertul trei, reușind să primească doar 10 coșuri, în timp ce au marcat 27. Cu un joc defensiv perfect, Archie și Popescu reușind să oprească tentativele de a marca ale lui Pesic, alb-violeții s-au impus și în ultimul sfert al întâlnirii, cu 24-21, punând astfel mâna pe cele două puncte puse în joc. Scorul final al meciului dintre BC Timișoara și CSM Oradea, din cadrul etapei a treia a Diviziei A, a fost 90-78 pentru timișoreni, care au urcat astfel pe poziția secundă în clasament, cu cinci puncte adunate. La finalul întâlnirii, tehnicianul bănățenilor a declarat că eșecul din etapa trecută, contra campioanei din Cluj, și-a pus amprenta pe evoluția baschetbaliștilor timișoreni, din prima jumătate a meciului cu Oradea, aceștia evoluând stresați în primele două sferturi. Badnjarevic a mai spus că este mulțumit de victoria formației sale, iar jocul bun făcut de elevii săi, în partea a doua a meciului, vrea să fie repetat și în restul partidelor care mai sunt de jucat din acest sezon. Fostul idol al suporterilor timișoreni, Milos Pesic, a fost primit cu bine de fanii alb-violeți, care nu au uitat ce a făcut jucătorul sârb pentru Timișoara, fapt pentru care, la finalul meciului, i-au scandat numele, deși acum Pesic apără culorile unei echipe adverse.  În etapa viitoare, BC Timișoara va juca în compania celor de la CS Otopeni, grupare aflată pe locul 10 în calasmentul Diviziei A.