Acasă Sport BC Timişoara pierde în faţa vicecampioanei

BC Timişoara pierde în faţa vicecampioanei

Baschet Club Timişoara a jucat miercuri, 3 noiembrie, în cadrul etapei cu numărul opt al Diviziei A la baschet, împotriva formaţiei Steaua Bucureşti. Partida a fost foarte dificilă pentru elevii lui Dragan Petricevici deoarece echipa bucureşteană se bate an de an la titlu, iar înaintea acestui sezon a făcut transferuri foarte bune precum Dustin Salisbury, fost jucător în NBA Summer League sau Bogdan Tibirna, care este component al lotului naţional al României U20,fiind considerat ca una dintre marile speranţe ale baschetului românesc. Formaţia bănăţeană a vrut însă nu a putut să se impună în faţa steliştilor, deşi, în două rânduri, bănăţenii au dat semne că pot reveni. Partida a început cu formaţia din capitală atacând foarte eficient, reuşind să înscrie aproape din orice poziţie. Primul sfert s-a terminat cu scorul de 27-20 pentru stelişti. BC Timişoara a început să joace mai bine, însă, din cauza lipsei de concentrare la aruncările de trei puncte, au pierdut şi sfertul doi cu scorul de 19-18. În partea a treia a partidei, din păcate pentru alb-violeţi, steliştilor le-a ieşit totul, aceştia reuşind să câştige sfertul trei cu 17-8. În ultimele 10 minute ale partidei, timişorenii au încercat să evite un scor umilitor, partida terminându-se cu scorul de 87-69 pentru formaţia Steaua. Markovic cu 20 de puncte şi Covington cu 17 puncte, 4 recuperări şi 5 pase decisive au fost singurii jucători din tabăra bănăţenilor care au pus probleme echipei bucureştene. Timişorenii au avut un procentaj dezastruos la aruncările de trei puncte, cu doar 5 reuşite din nu mai puţin de 22 de încercări şi au pierdut de 16 ori posesia mingii. Alb-violeţii se află în faţa unuia dintre cele mai slabe starturi de sezon din ultimii ani. Câştigători ai Cupei României în sezonul trecut, „leii din Banat” au strâns până acum trei victorii şi şase înfrângeri, printre care şi un insucces surprinzător contra echipei nou promovate Miercurea Ciuc, în urma căruia antrenorul Dragan Petricevic a intenţionat să-şi dea demisia. Pentru BC Timişoara urmează un meci destul de dificil, sâmbătă, de la ora 18, alb-violeţii urmând să joace în sala „Constantin Jude” din Timişoara împotriva echipei BCM U Piteşti, formaţie aflată cu un loc sub bănăţeni în clasament, însă având acelaşi număr de puncte ca şi timişorenii.