Acasă Sport BC Timişoara s-a stins pe terenul Gazului

BC Timişoara s-a stins pe terenul Gazului

În etapa cu numărul XII, a doua din returul Diviziei A la baschet masculin, formaţia BC Timişoara a jucat împotriva echipei situate pe locul I în clasament, Gaz Metan Mediaş. Trupa ardeleană s-a dovedit a fi superioară echipei bănăţene la toate capitolele, dovadă fiind şi procentajul de 100% al partidelor câştigate de medieşeni pe teren propriu în acest sezon. Baschetbaliştii antrenaţi de Dragan Petricevic au făcut deplasarea la Mediaş cu speranţa că vor repeta jocul bun din etapa precedentă, când alb-violeţii au învins formaţia BC Târgu Mureş. Bănăţenii au reuşit să fie egalii baschetbaliştilor de la Mediaş doar în primul sfert al partidei jucate sâmbătă în Sala Sporturilor din Mediaş. La finalul primelor zece minute de joc, tabela indica scorul de 29-29, scor ce dădea speranţe echipei timişorene că poate repeta succesul din ediţia precedentă a Cupei României, când alb-violeţii au cucerit cupa învingând chiar echipa din Mediaş. Sfertul doi al întâlnirii s-a jucat într-un ritm foarte alert, echipa gazdă reuşind să conducă la pauza mare cu şapte puncte, graţie unui joc mai exact făcut sub panoul advers. Penultimul sfert al confruntării dintre Timişoara şi Mediaş a revenit tot gazdelor, fiind totodată şi cel în care s-au înscris cele mai multe puncte ale partidei, peste 30 de fiecare echipă. Jocul defensiv bun făcut de medieşeni a reuşit să ţină echipa lui Dragan Petricevic departe de coş în ultimele zece minute ale partidei, alb-violeţii marcând doar zece puncte în ultima parte a meciului. Finalul partidei i-a găsit pe baschetbaliştii timişoreni de partea învinşilor, Gaz Metan Mediaş reuşind să câştige cu scorul general de 111-89. Cel mai bun marcator al „leilor din Banat” a fost Milos Pesic, cu 22 de puncte. Alături de Pesic, pe lista marcatorilor pentru Timişoara s-au aflat şi Rade Dzambic, cu 16 puncte şi Darko Habus, cu 13 reuşite. În urma acestui eşec, BC Timişoara coboară până pe locul 11, bănăţenii având 24 de puncte în 17 partide. Etapa viitoare, ce va avea loc miercuri, formaţia din Timişoara va întâlni, pe teren propriu, Cuadripol Braşov, partida fiind programată să înceapă la ora 17.00.