Acasă Sport BC Timişoara se îndepărtează de obiectiv

BC Timişoara se îndepărtează de obiectiv

Formaţia de baschet masculin BC Timişoara a jucat, în weekendul trecut, penultima etapă din acest an a Diviziei A, în deplasare, pe terenul echipei CSM Oradea. Pe baschetbaliştii bănăţeni îi aştepta o înfruntare foarte grea, deoarece echipa orădeană este una dintre formaţiile favorite la calificare în play-off-ul acestui sezon, având înainte de confruntarea cu BC Timişoara nouă victorii şi doar patru înfrângeri. Formaţia bihoreană a suferit doar o înfrângere pe teren propriu în acest campionat, publicul orădean reuşind de fiecare dată să împingă echipa către victorie. Ultima înfruntare dintre CSM Oradea şi BC Timişoara ce a avut loc pe terenul celor de la Oradea s-a terminat cu victoria bănăţenilor, meciul contând pentru ediţia trecută de Cupa României, trofeu câştigat de timişoreni. Elevii lui Dragan Petricevic aveau nevoie să câştige partida contra CSM-ului, pentru a mai recupera din punctele pierdute prea uşor la începutul campionatului, şi care au dus-o pe formaţia timişoreană pe poziţia a XII-a în clasament. Ambele echipe au avut toţi jucătorii apţi, fapt pentru care Cele două echipe au început ezitant înfruntarea din Sala „Antonio Alexe” din Oradea, primele puncte ale meciului fiind înscrise după două minute de joc de către formaţia gazdă. Primul sfert al partidei a fost adjudecat de către orădeni, care l-au câştigat cu scorul de 20-19. Următoarele 10 minute ale partidei s-au desfăşurat în acelaşi ritm ca prima parte a meciului, trupa timişoreană ţinându-se aproape de formaţia gazdă, însă nereuşind să se impună pe tabelă. Cel de-al doilea sfert al meciului a fost adjudecat tot de orădeni cu scorul de 21-19. Aşadar, la pauza mare, tabela indica scorul de 41-38, scor care încă le dădea încrdere jucătorilor alb-violeţi că pot pleca din Oradea victorioşi. În a treia parte a partidei cele două combatante s-au axat foarte tare pe cartea atacului, însă, ratările jucătorilor ambelor formaţii au făcut ca scorul celui de-al treilea sfert să fie 11-11. Ultimele zece minute ale jocului au fost şi cele care au fost hotărâtoare pentru stabilirea câştigătoarei întâlnirii dintre timişoreni şi formaţia orădeană. Echipa gazdă a reuşit să marcheze 11 puncte fără să primească nici-unul iar acest lucru i-a ajutat pe orădeni să se impună în faţa jucătorilor bănăţeni. Atuurile formaţiei orădene au fost aruncările de trei puncte dar şi recuperările pe fază defensivă, capitol la care alb-violeţii au dezamăgit. Scorul final de 71-65 în favoarea echipei Municipal Oradea a fost pe drept meritată şi datorită faptului că baschetbaliştii timişoreni nu au reuşit să se concentreze în momentele cheie ale partidei. Cel mai bun marcator al echipei bănăţene a fost Milos Pesici, jucătorul reuşind 22 de puncte şi opt recuperări. Prin înfrângerea suferită, BC Timişoara a pierdut puncte importante pentru atingerea obiectivului de a participa în play-off, bănăţenii staţionând pe poziţia a XII-a cu 19 puncte.