Acasă Sport BC Timişoara vrea dar nu poate

BC Timişoara vrea dar nu poate

Formaţia de baschet masculin BC Timişoara traversează o perioadă dificilă, perioadă care se anunţă a fi de lungă durată. Baschetbaliştii timişoreni nu reuşesc să formeze încă o echipă competitivă şi acest lucru se vede unde doare cel mai tare şi anume în meciurile de campionat. BC Timişoara este departe de forma în care era sezonul trecut, când bănăţenii reuşeau să câştige Cupa României. Plecările în masă ale unor jucători foarte buni în vacanţa de vară a costat-o foarte mult pe formaţia timişoreană. Deşi „dirijorul” a rămas la echipa alb-violetă pentru încă un sezon, acesta nu poate face minuni peste seară, deoarece i s-a acordat foarte puţin timp pentru a forma şi a regla o „partitură” care să aducă bucurie şi rezultate. Baschetbaliştii bănăţeni au jucat, marţi, în deplasare, împotriva formaţiei BC Perla Harghitei Miercurea Ciuc, o echipă mai slab cotată decât cea a timişorenilor, dar care, datorită lipsei totale de concentrare a alb-violeţilor, a reuşit prima victorie din campionat. Elevii lui Dragan Petricevic au intrat în joc bine şi, cu toate că erau conduşi la un moment dat cu şase puncte, au revenit, iar după 10 minute de joc erau la conducere, scorul primului sfert fiind 17-15 pentru bănăţeni. Sfertul doi a însemnat şi startul pentru ratările baschetbaliştilor timişoreni. Alb-violeţii au mizat fără succes pe aruncările de la distanţă şi semi-distanţă, această tactică aducându-i pe baschetbaliştii din Miercurea Ciuc la conducerea meciului. La pauza mare, scorul înscris pe tabelă arăta un neverosimil 33-27 pentru formaţia gazdă. Cursa pentru recuperarea punctelor pierdute a început în sfertul trei, când alb-violeţii  au reuşit o serie de recuperări, în urma cărora, pe contraatac, au înscris. Sfertul trei a fost câştigat de „Leii din Banat”, care sperau încă la victorie. Ultimul act al meciului a fost şi cel mai disputat. Elevii lui Dragan Petricevic au mărit ritmul de joc în speranţa că formaţia din Miercurea Ciuc va ceda fizic. Din păcate, echipa gazdă s-a ţinut aproape de cea timişoreană, şi în ciuda faptului că bănăţenii au câştigat şi ultimul sfert, învingătorea partidei a fost  formaţia BC Miercurea Ciuc. Aşadar, bănăţenii au pierdut cu scorul de 74-71, făcându-le cadou baschetbaliştilor din Miercurea Ciuc prima victorie din acest sezon. Cei mai buni marcatori ai clubului BC Timişoara au fost Habus, cu 25 de puncte, Covington, cu 20 de puncte marcate şi Mirkovici, cu 11 puncte reuşite. Bănăţenii rămân cu doar o victorie din cinci meciuri în acest campionat, clasându-se doar pe locul 12, departe de podiumul clasamentului. Alb-violeţii revin în Sala „Constantin Jude” sâmbăta aceasta, când vor da piept formaţiei CS Otopeni, echipă aflată pe locul şase în campionat.