Acasă Sport BCM Bega Danzio Timişoara se apropie de obiectiv

BCM Bega Danzio Timişoara se apropie de obiectiv

Clasarea pe unul dintre primele patru locuri ale campionatului se anunţă a fi un obiectiv realizabil pentru baschetbalistele clubului BCM Bega Danzio Timişoara. Fetele antrenate de Dan Ionescu au realizat un nou succes în play-off, învingând, în etapa a VII-a a Diviziei A, seria A1, formaţia Olimpia Bucureşti. Meciul ce a avut loc sâmbătă, în Sala ”Profesor Octavian Dimofte” din Bucureşti, a fost câştigat cu greu de bănăţene, cu toate că echipa bucureşteană ocupa ultima poziţie în campionat. Încă din primul sfert al întâlnirii, ambele echipe au vrut să demonstreze că prezenţa lor în faza a doua a campionatului nu este întâmplătoare. Meciul a fost extrem de diputat, timişorenele încercând să bifeze prima victorie în deplsare, în timp ce baschetbalistele din Bucureşti au încercat să câştige pentru prima dată în această fază a campionatului. Primele zece minute ale confruntării s-au terminat la egalitate, scor 21-21. În sfertul doi, elevele lui Dan Ionescu au mărit ritmul de joc şi au reuşit să se distanţeze la nouă puncte. Scorul la pauza mare a fost 41-32 pentru BCM Bega Danzio, însă după felul în care s-a jucat, partida era pe departe de a fi încheiată. Sfertul trei a fost şi cel mai disputat sfert al partidei, echipa gazdă alergând după recuperarea punctelor pierdute în prima jumătate a meciului. Graţie unei defensive exacte şi a unui procentaj bun al aruncărilor de două puncte, baschetbalistele bănăţene au reuşit să facă faţă asaltului echipei din capitală,şi, înaintea ultimelor zece minute ale întâlnirii conduceau cu 14 puncte. În ultimul act al partidei alb-violetee şi-au permis să încetinească ritmul de joc, dând posibilitatea echipei gazdă să-şi adjudece ultimul sfert cu scorul de 15-14. Scorul final al partidei dintre BCM Bega Danzio Timişoara şi Olimpia Bucureşti s-a terminat cu scorul de 78-65 pentru bănăţene, victorie în urma căreia echipa din Timişoara se clasează pe locul patru, la egalitate de puncte cu ocupanta poziţiei a treia, în clasamentul seriei A1 a Diviziei A. Cele mai bune marcatoare ale formaţiei timişorene au fost Laura Budean, cu 18 reuşite, Ancuţa Stoenescu, cu 17 puncte şi Ana Vuksic, cu 16 puncte marcate. Alb-violetele au parte de un parcurs foarte bun în această ediţie a play-off-ului, baschetbalistele timişorene înregistrând patru victorii din şapte meciuri.În etapa următoare, echipa timişoreană va juca un meci extrem de dificil, în deplsare, împotriva vicecampioanei României, ICIM Arad. Partida va avea loc miercuri, 23 februarie, în Sala „Victoria” din Arad.