Acasă Sport BCM Danzio a părăsit zona retrogradării cu victoria de la Oradea

BCM Danzio a părăsit zona retrogradării cu victoria de la Oradea

baschet femeiEchipa de baschet feminin BCM Danzio a reuşit cea de-a doua victorie în Liga Naţională, în deplasare, contra echipei CSM Oradea şi a urcat pe locul nouă în clasamentul general.

Victoria echipei conduse de antrenorul Dan Ionescu a fost una muncită, echipa timişoreană fiind nevoită să aştepte până la finalul meciului pentru a fi sigură pe punctele puse în joc. Primul sfert al partidei disputate marţi la Oradea s-a încheiat la egalitate, 18-18. Sfertul doi a marcat desprinderea pe tabelă a jucătorelor din Timişoara, Danzio câştigând cu 18-6. Chiar dacă diferenţa a fost de 12 puncte la pauză, în sfertul trei, Oradea a micşorat din diferenţă, pentru ca, în ultimul sfert, echipa gazdă să se impună cu 30-26. BCM Danzio a ştiut să-şi păstreze avantajul până la final, astfel că, meciul s-a încheiat cu victoria timişorenelor, scor 79-72, rezultat în urma căruia Danzio a acumulat şapte puncte, fiind la egalitate cu Rapid Bucureşti şi CS Galaţi. Pesovic, cu 25 puncte şi Zivadinovic, cu 21 puncte au fost principalele marcatoare ale echipei din Timişoara. În etapa viitoare, „panterele” vor întâlni pe teren propriu echipa ACS Sepsi, sâmbătă, de la ora 17.00.