Acasă Sport BCM Danzio a urcat pe loc de play-off după victoria de la...

BCM Danzio a urcat pe loc de play-off după victoria de la Cluj

baschetBCM Danzio a reușit cea de-a zecea victorie din actuala stagiune a Ligii Naționale, în deplasare, împotriva echipei Universitatea Cluj. După înfrângerea suferită în etapa trecută în fața echipei din Alexandria, fetele antrenate de Dan Ionescu au reușit să-și refacă moralul la timp și au făcut un meci bun în etapa a XXI-a din campionat împotriva celor de la U Cluj. ”Panterele” au controlat foarte bine înfruntarea în toate cele patru sferturi, astfel că s-au întors din capitala Ardealului cu toate punctele puse în joc. Încă din primele minute ale meciului disputat sâmbătă, bănățenele au arătat că sunt decise să se impună și au luat un avantaj de șapte puncte după primele zece minute de joc. În sfertul doi, Danzio a tranșat practic meciul cu un parțial 19-9, pentru ca la pauza mare gruparea timișoreană să conducă pe tabelă cu 40-22. Cu Pesovic în formă, baschetbalista reușind să înscrie cele mai multe puncte pentru Danzio, gruparea timișoreană s-a desprins pe tabelă înaintea ultimului sfert. În ultimele zece minute de joc, baschetbalistele din Timișoara au mai redus din intensitate, fapt ce a dat șansa echipei din Cluj să se impună în ultimul sfert cu 18-12. Scorul final al partidei dintre U Cluj și BCM Danzio a fost 50-68, bănățenele bifând astfel cea de-a zecea victorie din campionat. Danzio a urcat grație victoriei de la Cluj pe locul opt, ultimul ce asigură prezența în play-off-ul Ligii Naționale.