Acasă Sport BCM Danzio – câștigătoare clară în partida cu Oradea

BCM Danzio – câștigătoare clară în partida cu Oradea

Venite după două înfrângeri consecutive în Divizia A, baschetbalistele clubului BCM Danzio s-au impus categoric în meciul din cadrul etapei a XVIII-a, jucat împotriva formației Univesitatea Oradea. Bănățencele, în calitate de gazde ale partidei ce a avut loc la mijlocul acestei săptămâni, nu le-au dat nicio șansă celor din Oradea, reușind să se impună după cele patru sferturi, cu o diferență de 50 de puncte. Startul înfruntării a aparținut fetelor lui Kolarevic, care conduceau după primele 10 minute cu scorul de 28-11. Alb-violetele au continuat asaltul și în sfertul doi, pe care și l-au adjudecat cu 19-14, pentru ca, la pauza mare, Danzio să conducă Oradea cu 14 puncte. Profitând de statutul de favorite, timișorencele nu au lăsat garda jos nici după reluarea meciului, impunându-se categoric în sfertul trei cu 31-7. Cu victoria deja adjudecată înaintea ultimelor zece minute de joc, tehnicianul alb-violetelor și-a permis să trimită în luptă toate baschetbalistele trecute pe foaia de joc. Scorul final al partidei dintre BCM Danzio și CSM Oradea a fost 93-43 pentru alb-violete, acestea reușind să restabilească diferența de trei puncte în fața ocupantei poziției a XIX-a, CSM Sportul Studențesc. Cea mai eficientă marcatoare din tabăra grupării timișorene a fost din nou Pesovic, jucătoarea reușind să contribuie decisiv la victoria echipei sale, prin cele 24 de puncte marcate. La finalul înfruntării, antrenorul gazdelor, Ljubomir Kolarevic, a declarat că fetele sale aveau mare nevoie de victoria împotriva echipei din Oradea, pentru a-și ridica moralul afectat în urma înfrângerilor din etapele anterioare. În etapa următoare, programată la finalul acestei săprămâni, BCM Danzio va evolua în deplasare, contra echipei CS Olimpia Brașov, grupare aflată la șase puncte în spatele grupării de pe Bega.