Acasă Sport BCM Danzio – pe loc retrogradabil

BCM Danzio – pe loc retrogradabil

Echipa de baschet BCM Danzio a ajuns pe penultimul loc în Liga Naţională după înfrângerea cu numărul trei din acest sezon, suferită în faţa echipei Olimpia Braşov.

Partida disputată la finalul săptămânii trecute în Sala Olimpia din Timişoara a fost pierdută de trupa timişoreană, care, la finalul celor patru sferturi, a trebuit să se recunoască învinsă cu scorul de 60-58. Baschetbalistele antrenate de Bogdan Murărescu au pornit cu prima şansă la victorie în meciul cu Braşovul, însă adversarele „panterelor” au ştiut să speculeze la maximum greşelile din defensiva timişoreană şi au acumulat cea de-a treia victorie din actuala stagiune. Timişorenele au reuşit să-şi adjudece primul sfert, după care a urmat al doilea sfert, terminat la egalitate, pentru ca la pauză Danzio să fie în avantaj minim. Sfertul trei a anunţat victoria oaspetelor, care au reuşit să preia conducerea pe tabelă. Danzio nu a mai putut reveni în joc până la final, chiar dacă Milana Zivadinovic, 16 puncte şi Biljana Pesovic, cu 15 puncte marcate, au făcut tot posibilul pentru a evita înfrângerea. Scorul final a fost favorabil braşovenelor, acestea părăsind sala timişoreană cu un nou succes. În etapa viictoare, BCM Danzio va evolua tot pe teren propriu, împotriva echipei ACS Sepsi, pe data de 2 noiembrie.