Acasă Sport BCM Danzio s-a distanțat în clasament pentru un loc în Final-Four

BCM Danzio s-a distanțat în clasament pentru un loc în Final-Four

Baschetbalistele antrenate de Ljubomir Kolarevic au început anul cu dreptul, reușind să învingă în etapa cu numărul XVI din Divizia A formația Olimpia București. BCM Danzio avea nevoie de o victorie în capitală pentru a se distanța de principala urmăritoare Sportul Stundențesc la un loc ce duce la finalul sezonului regulat în Final Four. La primul meci fără Ancuța Stoenescu plecată în pauza de iarnă la Alba Iulia, BCM Danzio s-a descurcat foarte bine în partida contra celor de la Olimpia, reușind să demonstreze că are șanse să prindă turneul final al campionatului și anul acesta. Începutul partidei ce a avut loc la finalul săptămânii trecute a aparținut echipei timișorene, care s-a impus în primele două sferturi cu 28-11 și 17-13. Formația gazdă a dat semne de revenire în penultimul sfert, pe care bucureștenele și l-au adjudecat cu 18-16. Ultimele zece minute au aparținut baschetbalistelor din Timișoara care au pus capăt oricărui dubiu legat de formația câștigătoare și s-au impus cu scorul general de 86-54. Jovana Vukoje, cu 31 de puncte, Andra Haas cu 16 puncte şi Pesovic cu 15 puncte au fost principalele marcatoare din lotul alb-violet. În etapa viitoare BCM danzio va da piept ocupantei locului trei din Divizia A, Unirea Alba Iulia. Un posibil succes în fața echipei din Alba Iulia ar apropia gruparea de pe Bega la doar un punct de podiumul campionatului.