Acasă Sport BCM Danzio s-a impus fără probleme în faţa echipei Nova Vita

BCM Danzio s-a impus fără probleme în faţa echipei Nova Vita

baschet 19Baschetbalistele clubului BCM Danzio Timişoara au înregistrat miercuri cea de-a opta victorie din actuala stagiune a Ligii Naţionale, pe teren propriu, împotriva echipei Nova Vita Târgu Mureş.

Bănăţenele şi-au respectat statutul de favorite şi s-au impus la capătul celor patru sferturi cu scorul final de 89-63. Victoria redă speranţe grupării timişorene pentru ocuparea unui loc de play-off, mai ales că diferenţa faţă de locul opt a scăzut la un singur punct. Elevele lui Dan Ionescu au avut emoţii doar în primul sfert, pe care l-au terminat la egalitate cu Nova Vita, pentru ca, în sfertul doi, „panterele” să reuşească desprinderea la opt puncte. În sfertul trei, BCM Danzio s-a distanţat şi mai mult pe tabelă, graţie jocului foarte bun făcut de principala marcatoare din meciul de miercuri, Marjanovic. În ultimul sfert, timişorenele au jucat exact şi s-au impus fără prea mari probleme în faţa echipei ce ocupă şi după etapa a XX-a penultima treaptă a clasamentului general. Marjanovic, cu 15 puncte, urmată de Pesovic şi Zivadinovic au fost principalele marcatoare pentru Danzio. Gruparea timişoreană va evolua în etapa viitoare  tot pe teren propriu, pe 2 martie, împotriva ocupantei locului cinci, CSBT Alexandria.