Acasă Sport BCM Danzio Timişoara a pierdut în derby-ul vestului

BCM Danzio Timişoara a pierdut în derby-ul vestului

584

Etapa cu numărul zece a Diziziei A la baschet feminin, seria NV, a pus faţă în faţă echipele ICIM Universitatea Goldiş Arad şi BCM Bega Danzio Timişoara. Baschetbalistele antrenate de Dan Ionescu au făcut deplasarea la Arad decise să nu cedeze uşor partida împotriva formaţiei care este considerată favorită la câştigarea campionatului. Motivate de faptul că în proporţie de 99% sunt calificate în play-off şi astfel nu au ce pierde în confruntarea cu ICIM, timişorenele au reuşit să joace bine, cedând mai greu decât o arată scorul. Antrenorul timişorenelor le-a trimis în teren împotriva vicecampioanei ICIM pe Andra Haas, Ana Vuksic, Anamaria Mesaroş, Laura Budean şi Ancuţa Stoenescu. Echipa din Arad a intrat mai tare în meci, reuşind să se impună la acelaşi scor, 18-15, în primele două sferturi ale partidei, astfel că scorul la pauză a fost 36-30 pentru formaţia gazdă. Alb-violetele au reuşit să se concentreze mai tare în sfertul trei, însă nu suficient pentru a reveni. Ultimele zece minute ale partidei au fost decisive pentru stabilirea formaţiei învingătoare, plusul incontestabil de experienţă al baschetbalistelor arădene fiind evident. Elevele antrenate de Stacey Nolan au înschis jocul definitiv în ultimul sfert, pe care l-au câştigat cu un categoric scor de 32-6. Scorul final al partidei dintre ICIM Arad şi BCM Bega Danzio Timişoara a fost 88-52, rezultat ce urcă echipa arădeană pe locul doi, cu 16 puncte din opt victorii, în timp ce formaţia timişoreană îşi consolidează poziţia a treia, bănăţenele adunând în zece etape 13 puncte. Ancuţa Stoenescu a fost din nou vioara întâi a echipei din Timişoara, jucătoarea reuşind să înscrie 12 puncte. Pentru ICIM cele mai multe puncte le-a reuşit Cristina Ciocan care a pus în contul arădencelor 20 de puncte. În etapa viitoare cea cu numărl XI, BCM Bega Danzio Timişoara va sta, în timp ce ICIM Universitatea „Vasile Goldiş” Arad va evolua în deplasare la Alba Iulia împotriva echipei locale CSU LPS.

ICIM Arad continuă lupta în Cupa Europei Centrale

Formaţia arădeană va juca, astăzi, pe teren propriu împotriva echipei Slovanka MB. Partida contra echipei slovace este cea cu numărul trei în Cupa Europei Centrale la baschet feminin. În partida de debut, formaţia antrenată de Stacey Nolan a dispus, pe teren propriu, de austriecele de la Flying Foxes SV Post Viena cu scorul de. Arădenele au reuşit o nouă victorie şi în cea de-a doua partidă din competiţie, învingându-le cu scorul de 68-65 pe baschetbalistele de la Valosun Brno. Formaţia ICIM Arad evoluează în grupa B a Cupei Europei Centrale, alături de echipele Post Viena, campioana Austriei, Valosun Brno şi Slovanka MB. Primele două clasate din fiecare din cele două grupe se vor califica în Final Four-ul competiţiei europene, programat în 12-13 februarie 2011.