Acasă Sport BCM Danzio Timişoara mai are o şansă la podium

BCM Danzio Timişoara mai are o şansă la podium

Baschetbalistele clubului BCM Bega Danzio Timişoara au jucat, la începutul săptămânii, primul meci din finala mică a Diviziei A la baschet feminin, alb-violetele întâlnind în deplasare formaţia LMK BC Sepsi Sfântu Gheorghe. Timişorenele au avut un meci greu în faţa echipei din Sfântu Gheorghe, formaţia gazdă având un lot mai valoros numeric ce a permis folosirea mai multor jucătoare pe parcursul întâlnirii. Elevele lui Dan Ionescu au început bine meciul, reuşind să conducă încă din primele minute. Formaţia gazdă a intrat mai greu în meci, dând şansa bănăţenelor să se distanţeze pe tabelă. Din păcate, alb-violetele nu au profitat de greşelile făcute de echipa din Sfântu Gheorghe şi au terminat primul sfert la cinci puncte în spatele echipei gazde. În sfertul doi bănăţenele au încercat să ţină scorul sub control, însă, baschetbalistele din Sfântu Gheorghe au reuşit să intre la pauza mare cu un avantaj de şapte puncte. După pauză, jucătoarele lui Dan Ionescu au ieşit la joc mai decise şi au reuşit să reducă diferenţa la doar două puncte. Echipa din Sfântu Gheorghe a remarcat forcing-ul bănăţenelor, şi, cu o apărare exactă au reuşit să ţină departe atacurile timişorenelor. Diferenţa înaintea ultimelor zece minute de joc a fost de 12 puncte în favoarea echipei gazdă. În ultimul sfert alb-violetele au încercat să nu primească prea multe coşuri, sperând ca, în partida a doua, să nu fie prea multe puncte de recuperat. Scorul final al meciului dintre LMK BC Sepsi şi BCM Bega Danzio Timişoara a fost 75-61 pentru echipa din Sfântu Gheorghe. Deşi au pierdut primul meci, timişorenele speră ca în meciul doi, ce va avea loc joi la Timişoara, să recupereze şase puncte, şi să joace al treilea meci care va fi decisiv pentru calificarea pentru locul trei.