Acasă Sport Bănăţenii pregătiţi să topească Oţelul – Politehnica Timişoara – Unirea Urziceni 3-1

Politehnica Timişoara a jucat pe teren propriu ultima partidă înaintea confruntării directe cu Oţelul Galaţi, alb-violeţii trecând fără probleme de Unirea Urziceni. Tehnicianul timişorenilor, Duşan Uhrin Jr., a început partida din etapa cu numărul XXXII cu Taborda în poartă, iar jucători de câmp i-a folosit pe Luchin, Alexa, Ignjatijevic, Tameş, Magera, Nikolic, Helder, Ghionea, Zicu şi Cisovsky.

Alb-violeţii au avut parte de un început mai bun de meci, deschizând scorul după numai 12 minute de joc. Magera a înscris primul gol al partidei în urma unei lovituri de pedeapsă. Timişorenii au continuat să forţeze desprinderea, şi, în minutul 17 Cisovsky a reluat cu capul în urma unui corner, ducând scorul la 2-0 pentru Politehnica. Scorul s-a modificat din nou după aproximativ o jumătate de oră de joc, echipa oaspete reducând din diferenţă în urma unui autogol al timişoreanului Cisovsky. Alb-violeţii au mai ratat două ocazii de a înscrie, însă atacantul Nikolici nu a putu înscrie golul trei. La pauză, scorul dintre  Politehnica şi Unirea Urziceni a fost 2-1 pentru bănăţeni, care au dominat autoritar prima repriză. Repriza secundă a debutat cu ocazia de gol a bănăţenilor, golgeterul Ligii I, Ianis Zicu, şutând din voleu pe lângă poarta ialomiţenilor. Formaţia oaspete a trecut pe lângă egalare în minutul 57, însă, portarul alb-violeţilor a reuşit să menţină scorul în avantajul gazdelor. Tehnicianul bănăţenilor a arătat că se pricepe excelent la schimbări în timpul jocului, şi l-a scos pe Nikolic trimiţând-ul în loc pe Zăgrean. Tameş a trecut şi el pe lângă gol, în minutele 65 şi 66, pentru ca în mitul 75, noul intrat Zăgrean să puncteze pentru 3-1  cu un şut din careul mic, după ce l-a driblat pe portarul oaspeţilor. După marcarea golului trei, bănăţenii au scăzut ritmul jocului, suficient încât să fie siguri pe cele trei puncte puse în joc. Fluierul de final al meciului a consimţit victoria fără dubiu a trupei timişorene, care s-a impus în partida contra Unirii Urziceni cu scorul de 3-1. Fotbaliştii lui Uhrin aşteaptă acum înfruntarea din etapa următoare contra liderei Oţelul Galaţi, meciul fiind hotărâtor pentru stabilirea ierarhiei din fruntea clasamentului Ligii I.