Acasă Sport Bănăţenii rămân lideri. Politehnica Timişoara – FC Braşov 2-0

Bănăţenii rămân lideri. Politehnica Timişoara – FC Braşov 2-0

Politehnica Timişoara a reuşit a doua victorie consecutivă din Liga I, bănăţenii amintind prin victoria de astăzi că au valoarea necesară pentru a rămâne lideri în Liga I. Fotbaliştii antrenaţi de cehul Duşan Uhrin Jr. au jucat în etapa cu numărul XXX împotriva ocupantei locului XII în campionat, FC Braşov.

Bănăţenii au aliniat la start o echipă ce etapa trecută a reuşit să învingă în deplasare pe U Cluj, aceeaşi echipă reuşind şi în această etapă să aducă încă trei puncte pentru formaţia alb-violetă. Primul 11 pus în teren de tehnicianul Duşan Uhrin Jr. i-a avut în componenţă pe Taborda,Luchin, Alexa, Ignjatijevic, Sepsi, Tameş, Goga, Ghionea, Burcă, Bourceanu, Ricketts, golgeterul campionatului, Ianis Zicu fiind ţinut din nou pe banca de rezerve. Prima ocazie de deschidere a scorului a aprţinut bănăţenilor, atacantul Ricketts şutând în minutul 19 pe lângă portă. Goga a avut o dublă ocazie de gol în minutele 30 şi 32 însă fărăr rezultat pe tabla de marcaj. Scorul a fost deschis de-abea în minutul 35, Bourceanu scăpând singur, după o greşeală a fundaşilor braşoveni şi înscrie în poarta braşovenilor. Până la pauză Ricketts mai ratează o cazie de gol pentru bănăţeni, astfel că la cabine s-a intrat cu scorul de 1-0 pentru formaţia timişoreană. Startul reprizei secunde a aparţinut oaspeţilor, aceştia trecând pe lângă egalare în minutele 48 şi 50. Formaţia braşoveană a profitat de o lovitură liberă de lângă careul mare al bănăţenilor, însă, poartarul bănăţenilor a fost la post şi a menţinut-o pe Poli în avantaj. La trei minute de la intrarea în teren a lui Zicu,Politehnica a majorat scorul la 2-0, golgeterul Ligii I pasând perfect pentru cursa lui Goga, care a înscris, deşi a fost contrat de un fundaş braşovean. Formaţia oaspete a ratat golul de onoare în minutele 82 şi 84 astfel că fluierul de final al partidei a consfinţit scorul de 2-0 pentru Politehnica Timişoara, formaţia alb-violetă menţinându-se pe locul I în campionat. Etapa viitoare se anunţă a fi foarte dificilă pentru timişoreni, aceştia jucând împotriva celor de la FC Vaslui, o contracandidată a bănăţenilor la titlul de campioană.