Acasă Sport Corina Căprioriu – aur la Cupa Europei

Corina Căprioriu – aur la Cupa Europei

Şcoala lugojeană de judo se mândreşte cu un nou rezultat de excepţie reuşit de Corina Căprioriu. Lugojeanca a cucerit medalia de aur la categoria 57 de kilograme, la Cupa Europei, de la Hamburg. Corina Căprioriu a câştigat fără probleme grupa B, după ce le-a eliminat pe Emilie Amaron (Franţa), Shushana Hevondian (Ucraina), Gabrielle Deflorenne (Franţa), Juul Franssen (Olanda) şi Sandy Nisser (Germania). În finală, Căprioriu s-a impus şi în faţa colegei sale de la lotul naţional, Andreea Chiţu (care a câştigat grupa A). Cea de-a doua medalie de aur pentru România la această competiţie a fost obţinută de campioana olimpică Alina Dumitru, la categoria 48 de kilograme. La Cupa Europei au participat 157 de sportive.