Acasă Sport CS Timișoara a bifat un nou succes în Divizia A

CS Timișoara a bifat un nou succes în Divizia A

Echipa de handbal feminin CS Timișoara a bifat al doilea succes din actuala ediție a Diviziei A, elevele antrenate de Sorin Voicu reușind să se impună în fața echipei CSS Caracal. În jocul disputat la finalul săptămânii, timișorenele au jucat în deplasare, la echipa care în sezonul trecut reușea să se impună fără probleme în partidele contra CST-ului. Gruparea de la malul Begăi a început confruntarea hotărâtă să plece de la Caracal cu toate punctele puse în joc și, după primele 30 de minute, insitențele echipei lui Voicu s-au materializat pe tabelă, unde CS Timișoara conducea cu două goluri. La revenirea de la cabine, timișorencele nu au făcut pasul înapoi, reușind un joc foarte bun defensiv, fapt ce le-a ajutat să se păstreze la conducerea jocului. Echipa din Caracal nu a izbutit să revină în joc, astfel că partida s-a încheiat cu victoria grupării timișorene, care, la finalul celor 60 de minute, s-a impus cu scorul final de 34-27. Alina Cioriciu, cu 11 goluri și Monica Bahuczki, cu opt reușite, au fost principalele marcatoare ale CST-ului. Echipa antrenată de Sorin Voicu a urcat, după victoria de la Caracal, pe poziția a V-a în clasamentul general, după primele trei etape, alb-albastrele având patru puncte acumulate în urma celor două victorii. În etapa viitoare, CS Timișoara va evolua în deplasare, împotriva ocupantei locului XII din Divizia A, CS Argeș Pitești, gruparea piteșteană având trei înfrângeri din tot atâtea meciuri jucate în actuala stagiune.