Acasă Sport CSHF „Maraton’93” Lugoj – o medalie şi două locuri patru la RITTO...

CSHF „Maraton’93” Lugoj – o medalie şi două locuri patru la RITTO 2012

Sala Sporturilor „Horia Demian” din Cluj a găzduit cea de-a VI-a ediţie a Romanian International Table Tennis Open – RITTO 2012, cel mai amplu eveniment paralimpic din Europa Centrală şi de Est. Competiţia, organizată de Clubul Lamont din Cluj şi Comitetul Naţional Paralimpic, a reunit la start sportivi din Australia, Argentina, Danemarca, Elveţia, Franţa, Indonezia, Israel, Italia, Kuweit, Marea Britanie, Mexic, Norvegia, Polonia, Rusia, Serbia, Slovacia, SUA, Ungaria şi România, care au concurat la tenis de masă individual şi echipe, pe clase de handicap. Lotul Comitetului Paralimpic Român a fost format din 21 de jucători, dintre care cinci sportivi ai Clubului „Maraton’93” Lugoj: Dorina Vărgatu, Maria Stănescu, Victor Doană, Alexander Peew şi Emil Gama. Lugojul a fost reprezentat la această competiţie şi de antrenorul Cristian Ignat. Sportivii bănăţeni au reuşit să cucerească o medalie de bronz, prin Maria Stănescu, la individual – clasa 8, dar şi să obţină două clasări pe locul patru, prin Dorina Vărgatu (clasa 3-5) şi Victor Doană (clasa 6-7). Participarea sportivilor bănăţeni la această competiţie internaţională a fost sprijinită de către Consiliul Local Lugoj.