Acasă Actualitate CSM Lugoj a câştigat Cupa României la volei

CSM Lugoj a câştigat Cupa României la volei

Echipa de volei feminin CSM Lugoj a câştigat Cupa României duminică, la Turneul Final Four de la Piteşti, după ce a învins în finala competiţiei formaţia CSM Târgovişte.

CSM Lugoj s-a impus în finala Cupei României cu scorul de 3-1, pe seturi 25-16, 26-24, 22-25, 25-21.

În semifinale, Volei Alba Blaj a pierdut cu CSM Lugoj cu scorul de 2-3, pe seturi 24-26, 20-25, 26-24, 25-15, 11-15, iar CSM Târgovişte a trecut de Dinamo Bucureşti, cu 3-2, pe seturi 25-13, 25-11, 17-25, 17-25, 15-12.

La Turneul Final Four de la Piteşti a asistat şi conducerea FRV, iar invitat special a fost preşedintele forului european de profil (CEV), Aleksandar Boričić.

Cele patru echipe s-au calificat la turneul final în urma rezultatelor: CSM Târgovişte – 3-2 şi 3-1 cu Rapid Bucureşti, Volei Alba Blaj – 3-0 şi 3-0 cu CSM Bucureşti, CSM Lugoj – 3-0 şi 3-0 cu FC Argeş şi Dinamo Bucureşti – 3-0 şi 1-3 cu CSO Voluntari.

CSM Lugoj a jucat în premieră finala Cupei României, după ce în acest sezon a cucerit Supercupa şi a jucat finala Challenge Cup.