Acasă Sport CSM Lugoj a obţinut două puncte la Craiova

CSM Lugoj a obţinut două puncte la Craiova

În cea de-a opta etapă a Diviziei A1 de volei feminin, echipa CSM Lugoj a obţinut o nouă victorie. Voleibalistele lugojence s-au impus cu 3-2 (25-21, 22-25, 25-23, 22-25, 16-14) în Cetatea Băniei, în disputa cu SCMU Craiova. Lugojencele au avut chiar şansa să câştige partida cu 3-1. În setul patru, voleibalistele bănăţence au condus cu 20-16, dar Craiova nu a renunţat la luptă, a revenit şi a trimis jocul în tie-break. În setul decisiv, voleibalistele pregătite de Bogdan Paul şi Dorin Horvath s-au impus cu 16-14, după ce au salvat o minge de meci, la 13-14. Cu o zestre de 13 puncte, echipa lugojeană ocupă poziţia a cincia în clasamentul primei ligi, la egalitate cu Dinamo Bucureşti. La Craiova, pentru CSM Lugoj au evoluat: Diana Balintoni, Irina Alexandru (care a avut un joc foarte bun), Laura Lungu, Daniela Lupescu, Larisa Ciobanu, Ionela Canea, Andreea Smultea (libero), Mădălina Şonda, Gabriela Constantin şi Daniela Moldovan. Etapa viitoare (sâmbătă, 4 decembrie), CSM Lugoj va juca pe teren propriu, de la ora 11, cu Unic Piatra Neamţ, câştigătoarea Cupei Balcanice.